spravy.sk spravy.sk

Häkkinen: Ak by pretekári Ferrari spolu nebojovali...

Ferrari má aktuálne najrýchlejšie auto, ale napriek tomu nevedie ani v jednom zo šampionátov. Medzi jednotlivcami stráca Sebastian Vettel na Lewisa Hamiltona tridsať bodov, medzi konštruktérmi je Scuderia pozadu o 25 bodov. Prečo je to tak?

"Lewis podľa mňa v majstrovstvách vedie z troch dôvodov," zamyslel sa vo svojom aktuálnom stĺpčeku pre Unibet dvojnásobný majster sveta Mika Häkkinen. "Prvým je jeho prirodzený talent, hlavne v daždi, ktorý sa postaral o to, že keď pršalo, dokázal víkendy Ferrari narušiť."

"Druhým je to, že ukazuje obrovskú pretekovú silu a nerobí také chyby ako Sebastian - hlavne po štartoch pretekov. Nuž a do tretice profituje z fantastickej tímovej spolupráce s Valtterim Bottasom."

V ďalšej fáze svojho príspevku Häkkinen analyzoval Veľkú cenu Talianska: "Od okamihu, ako sa zhasli štartové svetlá, bolo jasné, že Ferrari má dvoch jazdcov, ktorí bojujú jeden s druhým, no a jazdci Mercedesu spolupracujú."

Do istej miery za to mohla aj kvalifikácia, v ktorej bol Kimi Räikkönen rýchlejší ako Sebastian Vettel. Avšak aj to preto, lebo práve na neho padla výhoda z možnosti využívať vzduchovú clonu za svojim kolegom. A ako pripomenul Mika, ten, kto získa pole position, má vďaka zmluve výhodu, že sa proti nemu neuplatní tímová réžia.

"Ak je to pravda, tak to bola vodcovská a strategická chyba Ferrari. V sobotu večer si mali s Kimim a Sebastianom sadnúť a prebrať, ako zvládnu preteky," písal ďalej Lietajúci Fín. "Na vstupe do prvej zákruty spolu určite nepotrebovali bojovať. Keď sa potom Kimi prirodzene bránil, na čo mal právo, Sebastiana vytlačil mimo stopy. To znamená, že Lewis, ktorý bol tretí, mal na Sebastiana na príjazde k ďalšej zákrute, Curva Grande, dobrý nábeh. A presne to sa aj stalo."

"Jednoducho povedané: ak by pretekári Ferrari spolu nebojovali, mohli sa v prvom kole voči Lewisovi brániť omnoho lepšie. Namiesto toho mu dali príležitosť dostať sa na druhé miesto a Sebastiana pri ich vzájomnom dotyku otočilo."

"Od toho okamihu to bol boj dvoch proti jednému," pokračoval Häkkinen. "Lewis a Valtteri proti Kimimu. Tímu ako Mercedes to dalo veľkú strategickú výhodu. Veľmi presne vedeli, ako hrať túto hru."

"Pred nami je ešte sedem podujatí a Ferrari si už nemôže dovoliť ďalšie bitky svojich jazdcov, Sebastianove chyby ani nesprávne stratégie. Na to, aby zdolali Lewisa, Valtteriho a tím Mercedes, musí Ferrari každý víkend odvádzať perfektnú prácu a dúfať, že Mercedes bude mať nejaké problémy," dodal Mika Häkkinen.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Mika Häkkinen

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac