spravy.sk spravy.sk

Siaha Hamilton na piaty titul? Len opatrne, odkazujú minulosť i budúcnosť

Takýto výkon sa už nesmie opakovať! Povedal Lewis Hamilton po VC Azerbajdžanu, ktorú s obrovskou dávkou šťastia vyhral. Vettelovi nevyšiel útok na Bottasa, ktorému v predposlednom kole praskla pneumatika. Prvá polovica sezóny nebola z Hamiltonovho pohľadu žiadna majstrovská hitparáda, a to ešte na pomoc trikrát dobehli upravené pneumatiky Pirelli.

A ako to vyzerá teraz? Nabudený, uvoľnený a najmä bezchybný Hamilton kráča isto za piatym titulom majstra sveta. Popritom navrhuje novú kolekciu Tommy Hilfiger, nahráva skladby so známymi spevákmi, lieta po celom svete, jednoducho si užíva. Veď najťažšie vybojované víťazstvá chutia najlepšie! Mercedes pochopil, že na odomknutie jeho obrovského potenciálu musí podriadiť Hamiltonovi celý tím vrátane poslednej upratovačky. A výsledky v podobe 30-bodového náskoku na čele šampionátu sú na svete.

Iste, Ferrari s Vettelom pomohlo hneď vo viacerých prípadoch, aj boh zoslal dážď, keď sa to najviac hodilo, prípadne vyšiel na trať safety car (Silverstone, Hockenheim). K tomu všetkému však Hamilton pridal nefalšované jazdecké umenie. Čerešničku na torte bola z pohľadu Ferrari ponižujúca prehra na domácej Monze.

Mercedes

Lenže, každá sezóna zvykne mať svoj tradičný sínusoidný vývoj, takže o tohtoročnom titule ešte zďaleka nie je rozhodnuté. Keď v Austrálii nakopol Hamilton svoj dovtedy obávaný kvalifikačný párty režim, tak sme si mysleli, že to bude len ďalšia jednostranná záležitosť. Prišli však bezfarebné, priam neviditeľné Hamiltonove výkony v Číne, Baku, v obľúbenej Kanade. K tomu staré známe vysielačkové vyplakávačky v Rakúsku. Priamo na trati ho dokonca dvakrát vycvičil sám Vettel (Spielberg, Spa). Ale okolnosti britskej superstar zatiaľ priali a momentálne len málokto pochybuje o tom, že si titul nechá uchmatnúť z jednej ruky…

Predčasné oslavy však musia v Mercedese ešte tlmiť. Do konca zostáva sedem pretekov a pomer síl je zásadnejšie odlišný od predchádzajúcich dominantných rokov. Strieborné šípy nedisponujú sekundovým náskokom pred zvyškom sveta a vo viacerých prípadoch museli ísť cez hranu. Spoľahlivosť a konzistentnosť tak zostávajú kľúčovými faktormi celkového úspechu. Nezabúdajme, že Mercedes aj Ferrari už nainštalovali do svojich monopostov poslednú, tretiu generáciu pohonných jednotiek, takže žiadne výraznejšie zlepšenia na tomto zásadnom poli už nemôžeme očakávať. Navyše zmena pomeru síl spôsobila, že neplatia ani dlhoročné výkonnostné premisy. Ferrari už nie je silné len na pomalých tratiach, ale zase nie je ani také šetrné k pneumatikám, ako v minulosti. Minimálne v Singapure a Mexiku môžeme očakávať, že v bitke o víťazstvá budú celkom úspešne “zavadzať” Red Bully. 

A budú to práve jazdci mimo majstrovských ambícii - wingman Bottas, Räikkönen, Verstappen a Ricciardo, ktorí môžu pokradnúť dôležité body a narobiť ešte nepríjemné vrásky jednej či druhej strane. Rýchlosť Ferrari v baštách Mercedesu ako Montreal, Silverstone, Spa a Monza navráva, že Vettel a spol. majú stále výborné šance aj v Rusku, Japonsku, USA, Brazílii a na záver v Abú Zabí. Hoci najmä v Suzuke a Austine môžeme očakávať extrémne silného Hamiltona. 

Mercedes

Viacerí experti zvyknú pripomínať, že po letnej prestávke zvykol byť Sebastian Vettel priam nezničiteľný. Iste, minimálne o troch zo svojich štyroch titulov rozhodol v tomto období, vrátane rekordnej série deviatich triumfov v roku 2013, ale to už je dávna história. Pozrite sa na Hamiltonove štatistiky. Väčšinu sezón v Mercedese začal veľmi pozvoľne, ako keby vedomý si obrovskej technickej prevahy Mercedesu. Po prázdninách však zapol na najvyššie obrátky a nebyť vybuchnutého motoru v Malajzii 2016, tak Nico Rosberg možno ešte dodnes krúži po trati a víri vzduch.

V každom prípade si myslím, že v poslednej tretine sezóny môžeme v bitke o titul očakávať ešte parádnu drámu. Ľahko by sa dalo povedať, že tento šampionát môže Hamilton už len prehrať a jeho šance sú v tejto chvíli nepochybne o niečo väčšie - 60:40. O ambíciách Ferrari veľa napovedia už najbližšie dve veľké ceny v Singapure a Rusku. No a preteky na olympijskom okruhu v Soči si dvaja z vás môžu vychutnať aj na vlastné oči. Viac informácii nájdete na facebookovej stránke Sport TV. Držím palce!

Števo Eisele, komentátor

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lewis Hamilton

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac