spravy.sk spravy.sk

Formulu 1 by mohli zrušiť, keby sme netlačili na bezpečnosť, tvrdí Todt

Nebezpečenstvo a ťažké nehody vždy patrili ku Formule 1. Bezpečnosť pilotov sa však za posledných tridsať rokov dramaticky zlepšila. Aj v posledných pár týždňoch sme videli vážne vyzerajúce nehody, no aj vďaka spočiatku odmietanej svätožiare sa podarilo predísť akýmkoľvek následkom na zdraví aktérov incidentov. Jean Todt je veľmi spokojný s prácou, ktorú FIA v tomto smere odvádza. Keby sa jazdci aj dnes v pretekoch na pravidelnej báze ťažko zraňovali, ba dokonca zomierali, podľa Todta by Formule 1 a iným šampionátom mohol hroziť zákaz činnosti.

Todt je presvedčený o tom, že ak sa na stole objavia návrhy, ktoré zlepšia bezpečnosť Formuly 1, malo by sa spraviť všetko pre to, aby mohli byť čo najrýchlejšie nasadené do akcie.

"Ak sa pozrieme na Alonsovu nehodu v roku 2016 (v Austrálii, pozn. red.), ak sa pozrieme na Ericssona v piatok (v Monze), mali by sme si uvedomiť, aké je to úžasné a aký progres sa tu dosiahol," povedal Jean Todt v interview pre Autosport. "Toto neberieme ako samozrejmosť. Pred pár desiatkami rokov by tu jazdci po takomto niečom už neboli."

"Spôsobilo by nám to veľkú bolesť, pretože to, čo bolo akceptovateľné pred štyridsiatimi rokmi, už nie je akceptovateľné dnes. A mohlo by to možno znamenať aj to, že by bol motoršport zakázaný," obáva sa prezident Medzinárodnej automobilovej federácie. "Veci sa zmenili. Musíme to vziať do úvahy."

FOM

Na predstaviteľoch FIA nezostala po nasadení svätožiary ani nitka suchá. Jean Todt však už od začiatku bol presvedčený o tom, že ide o dobré opatrenie, ktoré sa raz určite ukáže ako mimoriadne užitočné.

"Niekedy je frustrujúce, že keď s niečím prídeme, jazdci si tým nie sú veľmi istí. Rešpektujeme to, čo robia a oni by zas mali rešpektovať to, o čo sa snažíme my. Spravili sme to, pretože sme boli presvedčení, že je to dobrá vec," pokračoval bývalý šéf Ferrari. "Možno to trochu zmenilo dizajn auta. Úprimne, ja milujem pretekanie, milujem Formulu 1. Nie som v šoku, keď vidím auto so svätožiarou."

"Obával som sa toho, či sa kvôli svätožiare nezhorší viditeľnosť. Nechceli sme zaviesť niečo, čo by zlepšilo bezpečnosť v jednej oblasti, no mohlo by uškodiť inej. Oni nemali žiadne obavy. Pre mňa to bolo zrejmé. Vedeli sme, že skôr či neskôr sa niečo stane," potvrdil si svoje očakávania nehodou Charlesa Leclerca Todt.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: FIA

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac