spravy.sk spravy.sk

Vowles: Hamilton nešiel po štarte pomaly len kvôli pneumatikám

Po štarte Veľkej ceny Singapuru sme mali možnosť vidieť, že jazdci sú oproti kvalifikácii o viac ako desať sekúnd na kolo pomalší. Bolo zrejmé, že natankovaním väčšieho množstva paliva sa ich autá nespomalili až o toľko a ide tu o taktiku.

Lewis Hamilton, ktorý bol na čele, si mohol určovať také tempo, aké len chcel. Na miestach, kde mu hrozil útok zo strany súperov, išiel rýchlo, ale všade inde sa doslova vliekol a šetril pneumatiky.

Ale ako sme informovali už v našom textovom online-prenose z pretekov, takáto jazda prináša aj inú výhodu; celé štartové pole je za ním natlačené do jedného celku a de facto mu nehrozí "undercut". Ak sa o neho niekto pokúsi, uviazne za iným súperom.

Situácia sa ďalšími a ďalšími odjazdenými kolami mierne zlepšovala a Sebastian Vettel to predsa len skúsil, avšak na trati sa následne objavil tesne za Sergiom Pérezom. Stratil tak veľké množstvo času, ktoré mu jednak znemožnilo zaútočiť na Hamiltona, ale jednak ho posunulo až za Maxa Verstappena. Mercedesu teda taktika vyšla, Ferrari zúfalý pokus nie.

"Ten prvý stint (s hypersoftami) bol v skutočnosti dôvodom, pre ktorý Lewis získal také neskutočné víťazstvo," informoval hlavný stratég Mercedesu James Vowles. "Zvládol to perfektne."

"Začal s veľmi intenzívnym manažmentom pneumatík a veľmi pomalými časmi. Súčasne sa tým staral o to, že v okne nazývanom 'pit window" bola vždy premávka; autá, ktoré sa nachádzali za ním, preto jednoducho nemohli zastať."

Napriek tomu však postupne zrýchľoval a Ferrari v štrnástom kole vycítilo príležitosť. Situácia na trati sa vyvinula tak, že Vettel sa vrátil relatívne do čistého vzduchu približne sedem sekúnd za Sergia Péreza. Ibaže tu už na to pri snahe o undercut potreboval dupnúť a Mexičana v zásade okamžite dobehol. Začal tak strácať čas.

V takej chvíli tím musel predpokladať, že Hamiltonove pneumatiky toho už mali dosť a Vettel by s novými mal byť omnoho rýchlejší. "Ale Lewisove gumy boli vo fantastickom stave a dokázal dosahovať fialové časy (najrýchlejšie sektory pretekov, pozn. red.). Do boxov prišiel len o kolo neskôr a v porovnaní so Sebastianom tam prišiel vo veľmi dobrej pozícii," dodal James Vowles.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac