spravy.sk spravy.sk

Prost priznal, že pre rok 1994 mal na stole zmluvu s McLarenom

Alain Prost svoju kariéru ukončil po roku 1993. Na jeho miesto do Williamsu prišiel z McLarenu Ayrton Senna, ktorý mal v zmluve klauzulu, že Prost nemôže byť jeho kolegom. Francúz si teda mohol buď nájsť niečo iné alebo skončiť.

S Ronom Dennisom sa v tom čase dohodol na návrate do McLarenu. "Pripravili sme zmluvu pre rok 1994 a ďalšie obdobie," skonštatoval Profesor. "Bola by to najlepšie dotovaná zmluva celej mojej kariéry..."

McLaren vtedy uzatvoril nový kontrakt s dodávateľom motorov Peugeot a ostrieľaný pretekár sa mu hodil. "Ron chcel, aby som mu pomohol pri vývoji auta," spomínal Prost v podcaste F1.com zvanom Beyond The Grid. "Tak sme spísali zmluvu pre tri testovacie dni v Estorile. Po týchto troch dňoch som mohol podpísať pretekársku zmluvu pre rok 1994."

Vo februári 1994 Prost navštívil továreň McLarenu vo Wokingu, kde absolvoval prípravu sedadla a spomínané testy MP4/9 sa uskutočnili v marci v Portugalsku. Ron Dennis vtedy povedal: "Dúfajme, že tieto testy povedú k tomu, aby Alain odjazdil túto sezónu za nás."

"Ale ja som mu už po prvom testovacom dni povedal: 'OK, absolvujem tieto tri dni, ale potom za teba jazdiť nebudem'," skonštatoval Alain Prost. "Auto nebolo konkurencieschopné."

Prost však mal všetko dobre zrátané. S Williamsom predtým podpísal dvojročnú zmluvu, ktorá platila aj pre rok 1994; aj keď napokon v tíme nejazdil, dostával peniaze. No ak by odišiel do McLarenu, musel by Frankovi Williamsovi vrátiť vyše päť miliónov libier.

Senna v novom pôsobisku vyhral prvé tri kvalifikácie, ale nedokončil ani jedny z týchto pretekov. Pri tých posledných v Imole havaroval tak nešťastne, že zahynul. 

Prost v lete 1995 testoval McLaren-Mercedes a hovorilo sa o jeho návrate, ale nestalo sa tak. Jeho meno bolo navyše spájané aj s Ferrari, ale ani k tomuto kroku neprišlo. Toto miesto napokon dostal Michael Schumacher.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: McLaren

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac