spravy.sk spravy.sk

Po Marchionneho smrti sa vo Ferrari rozpútala bitka o moc

Päť týždňov stačilo na to, aby sa z Ferrari, najväčšieho kandidáta na majstrovský titul, stal opomenutý outsider. Mohlo by sa zdať, že sa všetko začalo v úvode septembra na pretekoch v Monze, no talianski novinári si myslia niečo iné. Úrodnú pôdu pre taktické zlyhania a početné chyby vytvorila interná politika tímu. Tá neodmysliteľne patrí k talianskemu koloritu.

Politikárčenie, ktoré sa Sergio Marchionne snažil udržať na uzde. Po jeho smrti sa však nad Scuderiou začalo zmrákať. Dnes už z mračien výdatne prší a blýska sa. Všetci pritom vieme, aké má Ferrari s dažďom problémy. Novinári a insideri Ferrari vnímajú ako dážď rozmáhajúce sa mocenské hry.

V rámci hodnotenia japonských pretekov Alberto Fabrega, taliansky novinár, ktorý sa zúčastňuje každej veľkej ceny, na margo Ferrari poznamenal: "Dva tímy v rámci jedného, no len jeden môže vyhrať: Binotto alebo Arrivabene."

"Vo Ferrari je teraz mnoho problémov. Taká klanová vojna. Toto už nie je tím," napísal ešte minulý týždeň Cristiano Sponton z funoanalisitecnica.com. Mariano Froldi vysvetľuje, čo tento vnútorný rozkol spôsobilo: "Niekto chce zostať, aj keď Marchionne chcel, aby bol na konci sezóny preč."

TASR/AP

Aké mal vlastne Marchionne so Scuderiou plány? "Neviem sa dočkať, keď v roku 2019 opustím FCA (Fiat Chrysler Automobiles, pozn. red.) a začnem sa naplno a výhradne venovať Ferrari… Konečne som našiel miesto, kde sa môžem usadiť. Tu v Maranelle si aj kúpim dom," povedal ešte pred svojou smrťou.

Ferrari zažilo svoje najlepšie obdobie za čias, keď Schumacherov vysnívaný tím okrem samotného Schumiho tvorili Jean Todt, Ross Brawn a Rory Byrne. Trojica ťahala za jeden povraz, čo v dnešnej Scuderii neplatí. Sergio Marchionne chcel zmeniť nelichotivú štatistiku: od smrti Enza Ferrariho sa jeho tímu ešte nepodarilo pod talianskym vedením vybojovať titul.

Marchionne mal splniť svoje slovo a viac sa začať zapájať do diania v stajni. "Skutočný šéf tímu by už neexistoval. Marchionne by prevzal niektoré úlohy a (Mattia) Binotto by stál po jeho boku. Technickým riaditeľom by sa stal (Laurent) Mekies, ktorý tento mesiac (v septembri, pozn. red.) prišiel z FIA. Také boli Marchionneho plány," informuje Piergiuseppe Donadoni.

Namiesto toho, aby sa Ferrari začalo zoceľovať pod Marchionneho prísnou rukou, aj keď niekedy za použitia nekonvenčných metód, ľudia začali míňať príliš veľa energie na udržanie si svojich miest. Cieľ vyhrať a koncentrovať sa na preteky je v tejto chvíli odsunutý do úzadia.

Ferrari

Fakt, že v tíme nie všetko funguje, potvrdila sobotňajšia kvalifikácia a niečo naznačilo aj Arrivabeneho vyjadrenie. Ten ozrejmil, že sa nechce miešať do technických vecí, no situáciu vnímal ako neakceptovateľnú. Napokon skonštatoval, že možno by Ferrari potrebovalo skúsenejších ľudí. Zaujímavé vyjadrenie, keďže Binotto, Jock Clear, Riccardo Adami aj hlavný stratég Inaki Rueda majú dlhoročné skúsenosti s Formulou 1.

Problémy si všíma aj nemecký Spiegel. "Mocenský boj medzi Arrivabenem a Binottom zanecháva svoje stopy na vyšších a stredných štruktúrach tímu — nič už nefunguje. Obaja majú v tíme svoje 'frakcie'; Arrivabene v administratíve, PR a v marketingu, Binotto zas u technikov."

Sebastian Vettel vývoj pozorne sleduje a podľa jeho posledných vyjadrení mu nie je všetko jedno. Rád by sa na rady popýtal Michaela Schumachera, počas ktorého pôsobenia to v Maranelle fungovalo. Ako už však bolo spomenuté, v tých dobách na čele Ferrari nestáli Taliani. Boli to posledné roky, keď všetko v tíme bežalo hladko. Nastoliť poriadok sa nepodarilo ani Stefanovi Domenicalimu.

Či vedenie Ferrari dokáže situáciu upokojiť a dostať tím do správnych koľají, to sa ukáže až o pár mesiacov. V každom prípade by malo začať urýchlene konať a jasne sa rozhodnúť pre jednu alebo druhú alternatívu. Sezóna 2019 je za rohom. Nestabilita a nekonečné politikárčenie nepomôže Sebastianovi Vettelovi, a prichádzajúcemu Charlesovi Leclercovi už vôbec nie. Nad ziskom titulu za takých okolností nemožno pomýšľať, dokonale zohratý Mercedes nebude čakať, kým sa vo Ferrari konečne dohodnú na pravidlách a rozdajú si karty.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ferrari

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac