spravy.sk spravy.sk

Formula 1 by mala ísť cestou zjednodušovania, tvrdí Prost

Alainovi Prostovi časy, keď vo Formule 1 vládli desať či dvanásťvalcové motory, poriadne zachutili. Technické aj športové pravidlá boli jednoduchšie, a práve z tejto jednoduchosti by si mal dnešný šport brať príklad. Ak sa v tomto smere vrátime do minulosti, podľa Alaina Prosta sa dočkáme aj lepšej šou.

"Motorové pravidlá sú príliš komplikované," povedal pre Quest-France, na ktorý sa odkazuje grandprix.com, Alain Prost. "Každá zmena v motore v sebe zahŕňa obrovské náklady. V každom prípade by však mali byť silnejšie, dostupné by malo byť väčšie množstvo paliva a tiež viac výkonu."

Nie je to však jediná oblasť, v ktorej by sa zjednodušovanie uchytilo. "Technicky by to malo byť jednoduchšie, čím by sa zväčšil priestor pre prekvapenia, inakosť, kde by sa o rozdiely starali jazdci, a nie tieto stroje vojny, ktoré vidíme dnes a u ktorých 80 percent výkonu pochádza z aerodynamiky a motora. Rád by som tu videl lepší balans."

Liberty Media chce pilotom postupne dávať do rúk väčšiu moc. Začne už od novej sezóny s miernymi úpravami v pravidlách aerodynamiky. Tým, že autá budú môcť jazdiť tesnejšie za sebou, budú aj pilot môcť ukázať viac zo svojho majstrovstva pri tesných súbojoch.

Prost však pochybuje, že tieto kroky prinesú výraznejšie výsledky. Navrhuje iné: "Osobne by som odstránil difúzor. Za našich čias sme mali úplne iné koncepty s veľkým výkonom a bez problémov sme nasledovali jeden druhého. Potrebujeme aerodynamicky jednoduchšie autá."

Šport bol v minulosti zaujímavejší aj variabilitou v technológiách. "Mali sme turbá, V8, V10, V12, Michelin, Goodyear, Pirelli," spomína štvornásobný majster sveta. "Nemôžeme sa vrátiť do minulosti, pretože je veľmi komplikované mať toľko technológií. Ale je to balans technológií, ktorý robí rozdiely."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Alain Prost

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac