spravy.sk spravy.sk

Villeneuve: Hamilton je lepší, ako bol Schumacher. O celé míle...

Jacques Villeneuve mimoriadne vyzdvihol Lewisa Hamiltona. Jeho schopnosti uznáva a nevylučuje, že sa z neho stane najúspešnejší jazdec histórie a ešte väčší velikán, akým bol Michael Schumacher.

"Ja by som Lewisa radil pred Michaela. A o celé míle," povedal Villeneuve pre agentúru Reuters v americkom Austine, kde Angličan vybojoval už svoju 81. pole position. Po stránke víťazstiev je na čísle 71, pričom Schumacher ich nazbieral 91. Dlho sa zdalo, že je to nedosiahnuteľná méta, ale už to tak veru nevyzerá. "Pri týchto pravidlách bude navyše ťažké zastaviť éru Mercedesu," pripomenul Jacques.

Kanaďan ďalej skonštatoval, že Schumacher by sa nedostal medzi jeho päť najlepších jazdcov histórie. Tam by patrili Ayrton Senna, Alain Prost, Lewis Hamilton, Niki Lauda a Jackie Stewart.

"Okolo neho bolo príliš veľa negatívnych príbehov," hovoril Jacques Villeneuve. "Príliš veľké množstvo otáznikov týkajúcich sa toho, ako vyhral niektoré preteky alebo majstrovstvá. A byť veľkým šampiónom nie je len o vyhrávaní pretekov."

Hamilton je podľa neho celkom iný: "Okolo neho je len veľmi malé množstvo negativity. To, aký je v živote, môžete mať radi alebo nie, ale na ňom nie je nič neslušné alebo negatívne. Voči súperom nespravil nič hanebné. Prejavuje k ním rešpekt. Neexistujú žiadne otázniky týkajúce sa toho, či podvádzal alebo nie, prípadne či niekedy postupoval špinavo. V tom je veľký rozdiel. Nuž a takýto by mal byť každý šampión."

Villeneuve označil Hamiltona za "čistého jazdca", ktorý sa navyše musel presadiť bez výnimočných podmienok. Pripomenul, že počas spolupráce s Jensonom Buttonom či Nicom Rosbergom nemal pozíciu jednotky a sem-tam im dokonca aj podľahol. Button paradoxne nazbieral za tri spoločné roky v McLarene viac bodov ako Hamilton, nuž a Rosberg ho zdolal v majstrovskom boji pred dvoma rokmi.

"Keď sa pozriete na Lewisa, tak do istej miery musel so svojim kolegom vždy bojovať. Nikdy nebolo od prvých pretekov jasné, že jeho kolega mu má pomáhať," zdôraznil Villeneuve, podľa ktorého to bolo nedávno v Rusku iné. To už Valtteri Bottas nemal šancu na titul a jeho pomoc bola pochopiteľná.

Taký Michael Schumacher to mal vo Ferrari zariadené inak a Rubens Barrichello hral v jeho prospech už v šiestych pretekoch sezóny 2002. Zasa to však bola svojská situácia a Schumi už do tých okamihov ukázal, že šancu na titul môže mať jedine on. Napokon vyhral jedenásť veľkých cien a z titulu sa tešil šesť víkendov pred koncom.

Villeneuve pri Hamiltonovi vyzdvihol aj správny kariérny krok týkajúci sa prestupu z McLarenu do Mercedesu. "Bol chránencom McLarenu, ale odišiel. Bolo to úchvatné. Potom okolo seba vybudoval tím a teraz je lepší, ako bol predtým. V tomto roku jazdí jednoducho perfektne. Žije si na svojej vlastnej planéte, čo je skvelé a zjavne to funguje. Ja sa k nemu nemôžem prirovnávať a málokto z nás sa môže. Nežijeme v rovnakom svete. Ale to je všetko, nie je to žiadny problém."

"Ja som bol vždy sám sebou a myslím si, že aj Lewis je jednoducho sám sebou. Kým je takto so sebou spokojný, tak je to fajn. Ja všetky tie veci na sociálnych sieťach nesledujem, vnímam len jazdca. A tým, ako v tomto roku jazdí a ako je koncentrovaný, je pred ostatnými," dodal majster sveta z roku 1997.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Jacques Villeneuve

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac