spravy.sk spravy.sk

Prost o Vettelovi: Chyby robil v nesprávnych momentoch

Sebastian Vettel je porazený. Podľa Alaina Prosta nebol tento rok dostatočne dobrý na to, aby Hamiltona vo svojej súčasnej forme porazil. Aby toho nebolo málo, zbytočne postrácal desiatky bodov. Nebyť zakopnutí, ktoré robil v tých najhorších možných chvíľach, dnes mohlo všetko vyzerať úplne inak.

"Sebastian mal dobrú sezónu, no nie dosť dobrú na to, aby porazil Lewisa v jeho forme," hovoril pre Sky Sports F1 Alain Prost. "Chyby robil v nesprávnych momentoch. Na začiatku roka sme mali Baku, potom Nemecko… Keď si predstavíte, koľko bodov takto postrácal — mohol byť tridsať bodov pred Lewisom a Mercedesom."

Na Mercedes by tým podľa štvornásobného šampióna vyvinul väčší tlak a možno by sa mu ho podarilo zlomiť. Ale za takýchto okolností nemal šancu. "Lewis bol psychologicky veľmi silný. Je veľmi vyspelý. Tento rok ho nebolo možné poraziť."

Napokon to bola konzistentnosť, ktorá Britovi výrazne pomohla v zisku titulu. "On bol tento rok oveľa lepší ako Sebastian. Keď sa mu nedarilo, býval druhý, tretí. Nabudúce by bol možno ešte lepší. V Singapure potreboval zajazdiť poriadne kvalifikačné kolo a dokázal to. Bol konzistentný. Vedel, čo má robiť."

Vettel to skúsi o rok, ale nebude to mať ľahké. Hamilton na sebe totižto stále pracuje. "Musí byť na seba prísny, aby bol z neho lepší jazdec. Toto bola zatiaľ jedna z jeho najvydarenejších sezón. S Mercedesom bude ďalšie dva roky, nuž môže myslieť na to, ako sa bude zlepšovať. Už teraz je na správnej ceste, aby ich mal viac ako len päť. Tento rok si zaslúžil byť majstrom sveta, čo je najdôležitejšie."

TASR/AP

Prost veľmi dobre vie, aké ťažké je získať štyri tituly. A čo Hamiltonových päť? "Keď ste už viacnásobný šampión, tak ste v porovnaní s ostatnými iný. Mohli by ste povedať, že už nie je žiaden rozdiel medzi tým, či sú štyri, päť alebo šesť. Ja vidím najväčší rozdiel v tom, čo tým dosiahol."

Lewis Hamilton je v počte získaných majstrovských titulov na delenej druhej priečke s Juanom Manuelom Fangiom. Prekonal už množstvo rekordov a určite ho možno považovať za jazdca z úplnej špičky motoršportu.

Ako ho Prost vníma vedľa šampiónov z minulosti? "To sa nedá porovnávať. Nemôžete porovnávať generácie. Dá sa povedať len toľko, že je najlepší svojej generácie, alebo jeden z najlepších. Možnože ja som bol jedným z najlepších s Ayrtonom a Michaelom. Boli tam Fangio, Clark… Avšak dnešná Formula 1 je úplne iná."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ferrari

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac