spravy.sk spravy.sk

F1 TV by mala v budúcom roku preraziť do ďalších krajín

Formula 1 v priebehu tohto roku spustila službu F1 TV Pro, prostredníctvom ktorej je možné sledovať prenosy Formuly 1 aj cez internet. Nie je to však úplne ľahké a bezproblémové, pretože v mnohých krajinách mali televízie zakúpené exkluzívne práva a niečo takéto nepovolili.

Ľudia z Liberty Media tak tento produkt spustili v 57 rôznych krajinách, ku ktorým chcú postupom času pridávať ďalšie a ďalšie. Dá sa predpokladať, že nové zmluvy s televíziami budú podpisovať tak, aby tie povoľovali aj takúto výnimku. 

Dnes je to bohužiaľ tak, že F1 TV nie je možné prevádzkovať na silných trhoch ako Veľká Británia či Taliansko, kde má práva Sky Sports, ale internetovú televíziu nemôžu sledovať ani fanúšikovia na Slovensku a v Českej Republike, pretože tu sú práva v rukách Sport TV. 

Takýchto trhov je pochopiteľne omnoho viac. Raz by sa to však malo zmeniť a popri klasických televíznych prenosoch by sme sa mali dočkať aj "streamu".

Výkonný riaditeľ F1 Chase Carey to vníma ako veľkú príležitosť. V aktuálnom rozhovore povedal, že rokuje s tradičnými vysielateľmi a vec sa snaží popohnať vpred. Naznačil pritom, že "niektoré zmluvy sme spravili už aj pre rok 2019" - v tejto chvíli však nevieme, o ktoré trhy pôjde.

Stream z dielne Formuly 1 považujú niektoré televízie za konkurenciu, takže pochopiteľne ho na svojom trhu nechcú povoliť. Carey to však chce vnímať inak: "Chceme s nimi spolupracovať a nie ísť proti ním."

"Toto je produkt zameraný na 'hardcore' zákazníkov, ktorí sú za bohatší zážitok ochotní zaplatiť viac," skonštatoval Carey, podľa ktorého môže byť zavedenie produktu na nové trhy napokon výhodné pre každého.

Keď si vezmeme aktuálnu situáciu a náš trh, Sport TV chce prostredníctvom vysielania prenosov F1 získať nových zákazníkov. Keď však budú fanúšikovia môcť sledovať F1 TV Pro, tak si kúpia tento produkt a zákazníkom Sport TV sa nestanú. 

Pripusťme však skutočnosť, že z každého nového zákazníka F1 TV Pro by Sport TV dostal finančný podiel... a takto by to už možno šlo. Zatiaľ je to len hudba budúcnosti, ale k 57 obsadeným trhom by mali postupne pribúdať ďalšie a ďalšie.

Prvý rok F1 TV vníma Carey len ako akýsi "beta-projekt", ktorý bolo potrebné vyladiť. "Mali sme viac technických porúch, ako by sme chceli," priznal. "Ani nás to príliš neprekvapilo. Dúfali sme síce, že sa im vyhneme, ale nestalo sa."

Teraz je už celá platforma stabilnejšia a Manažment F1 (FOM) bude prostredníctvom nej ponúkať čoraz väčší obsah. K dispozícii je čoraz viac záznamov historických pretekov a zďaleka to nie je len o priamych prenosoch.

"Bolo kriticky dôležité, že sme produkt spustili aj pre mobilné platformy," pripomenul Chase Carey. "Mnoho ľudí dnes nevyužíva už len klasické počítače, ale mobily. Toto sme nemali spustené až do septembra."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Chase Carey

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac