spravy.sk spravy.sk

Prečo bol Ocon potrestaný a Bottas nie?

Mnohí fanúšikovia boli počas Veľkej ceny Abú Zabí rozčarovaní zo skutočnosti, že Esteban Ocon bol za výjazd mimo trate pri obrane pred Stoffelom Vandoornom potrestaný, ale Valtterimu Bottasovi sa skrátenie okruhu pri obrane pred Maxom Verstappenom prepieklo. Ako je to možné? Veď celkom jednoznačne získal výhodu a inak by o svoju pozíciu prišiel.

"Pochopiteľne, že je to aj tak určitá výhoda, lebo ostal vpredu - inak mohol miesto teoreticky aj stratiť," povedal riaditeľ pretekov Charlie Whiting na margo Bottasovho výletu. "Pri týchto okolnostiach tímy vedia, že pri prvej takejto udalosti zvyčajne privrieme oko. Ak by sa tak stalo ešte raz, tak by sme to posunuli komisárom."

Podľa Whitinga však v tejto situácii Verstappen nemal šancu. "Ak by Max skutočne útočil - no v tomto prípade k nemu v okamihu Valtteriho brzdenia nebol ani blízko, ale bol za ním - tak by sme povedali, že Bottas sa vpredu udržal len vďaka opusteniu trate."

OK. Berieme. Ale prečo bol potom potrestaný Ocon? "Ten síce nezískal miesto k dobru, ale bránil si svoju pozíciu a bez toho, aby opustil trať, by sa mu to nepodarilo," vysvetľoval Brit.

"Esteban bol potom požiadaný o to, aby vrátil pozíciu, ale keď sme mu tú správu posunuli, tak už Vandoorne prišiel o jedno miesto. Nemohli sme ho žiadať o prepad o dve miesta, takže sme prípad posunuli komisárom."

Whiting má ako riaditeľ pretekov obmedzené možnosti. "Ja jazdcovi ani nemôžem prikázať, aby pustil pozíciu. Môžem mu len poradiť, že by to bolo asi najrozumnejšie," poznamenal Charlie Whiting, ktorý tak v tomto prípade nestihol spraviť včas.

"V skoršej fáze pretekov bol Carlos Sainz požiadaný o to, aby pustil miesto Marcusovi Ericssonovi," pripomenul Whiting. "A ako som spomínal, požiadali sme aj Estebana, ale Vandoorne medzitým prišiel o ďalšiu pozíciu. Išlo to teda ku komisárom."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Abú Zabí

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac