spravy.sk spravy.sk

Todt dostal ocenenie za zavedenie svätožiary

Na nedeľnom podujatí Autosport Awards 2018 dostal ocenenie aj prezident Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA) Jean Todt. Konkrétne išlo o cenu za pionierstvo a inováciu, ktorú obdržal za intenzívne snahy o presadenie zavedenia svätožiary.

Ako sa ukázalo, novinka sa osvedčila a odviedla dobrú prácu. Fanúšikovia ju začali pomerne rýchlo akceptovať, jazdcom vo výhľade nevadí a Charlesovi Leclercovi v Belgicku možno zachránila život. Odrazila totiž letiaci monopost Fernanda Alonsa.

"Nemal som veľa času premýšľať o tom, ale keď som zastal a následne videl zábery nehody, bolo to dosť šokujúce," povedal Leclerc, ktorého slová cituje Motorsport.com. "Neviem, čo by sa stalo bez svätožiary, ale bola mimoriadne nápomocná."

Todt je s úspechom v tomto smere spokojný. "Cítil som veľké množstvo odporu, ale ak veríte, že niečo bude správne, musíte za to bojovať. Už sme mohli demonštrovať, že Charles by bez svätožiary dopadol horšie," skonštatoval bývalý dlhoročný šéf tímu Ferrari.

"Predtým sme prišli o Henryho Surteesa (v roku 2009 v pretekoch F2, pozn. red.), ktorého do hlavy trafila pneumatika. Oplatí sa bojovať proti odporu a zachrániť tak niekoho život. Chcem sa poďakovať všetkým ľuďom, ktorí sa zúčastnili výskumu. Rovnako aj tímom. Zavedieme ju aj vo Formule 3, Formule E a Formule 4."

Táto práca však musí pokračovať aj v iných oblastiach. "Napredovať potrebujeme jednak po stránke monopostov, ale aj po stránke cestného pretekárskeho športu. Bohužiaľ sme pri motoršporte stratili 28 životov, čo nie je akceptovateľné," dodal Jean Todt.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Bezpečnosť

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac