spravy.sk spravy.sk

Domenicali vyzdvihuje Todta: Takto spravil z Michaela šampióna...

Prezident FIA Jean Todt bol na "Race Night" Auto Bild Motorsportu ocenený za celoživotné dielo. Ďakovnú reč predniesol bývalý manažér a šéf tímu Ferrari Stefano Domenicali.

"Pre mňa je cťou môcť predniesť reč pre Jeana Todta," uviedol Domenicali pre ABMS. "A nielen preto, že z môjho pohľadu práve on najviac reprezentoval Ferrari. Ja som tam prišiel v roku 1991, Todt o dva roky neskôr. Okamžite bol mojim šéfom. V tom čase som s ním trávil viac času, ako so svojou rodinou. Nuž a keď ste v kancelárii spoločne celé hodiny a hodiny, zblížite sa. Preto dobre viem, že všetky jeho úspechy, tituly a vyznamenania jednoducho nepadli len tak z neba a nebolo to len o šťastí."

Talian zdôraznil, že za všetko, čo Todt dosiahol, vďačí svojmu absolútnemu nasadeniu. Všetkých okolo seba vraj učil, že do všetkého treba dávať maximálnu vášeň, entuziazmus a extrémnu vôľu. "Nuž a okrem toho nás naučil aj to, že sa nikdy nemožno vzdávať, vždy treba tvrdo pracovať a neprestajne sa starať o to, že každý sedí na správnom mieste a každý vie, čo má robiť. V skratke: prístup Jeana Todta a jeho vodcovský štýl boli kľúčom k úspechu Ferrari."

"Tento človek sa svojim úlohám naplno oddal a vždy išiel na plný plyn. Pracoval od skorých ranných hodín až hlboko do noci. Postaral sa o to, že všetci v tíme boli motivovaní a uberali sa jedným smerom," pokračoval Domenicali. "Nikdy nebol čas na zvoľnenie - a je jedno, či sme vyhrali alebo prehrali. Takto sme dosiahli veľmi vysoký štandard. Výsledky napokon hovoria samé za seba."

"Jean Todt mal aj schopnosť doniesť do tímu správnych ľudí a sformovať z nich najlepšie možné mužstvo. Jeho krédo znelo: vyhrať môžeš len ako tím, nikdy nie sám. Keď do Ferrari prišiel, prežívali sme ťažké časy. Vládla skepsa, nepokoj, tu a tam sa menilo veľa vecí. Jean do tímu priniesol pokoj a koncentroval sa na veci, ktoré bolo treba zlepšiť."

Francúz bol okrem toho veľmi dobrý v rozpoznaní ľudí. "Keď ťa videl prvýkrát, okamžite ťa prekukol. Ihneď vedel kto si a ako funguješ. Spočiatku je nedôverčivý a okolo seba má hrubý múr. Ale keď ho prekonáš a podarí sa ti ho presvedčiť o svojich kvalitách, postará sa to o rozdiel."

"Ďalšia vec, ktorú chcem zdôrazniť: pre neho bolo dôležité počúvať jazdcov a pochopiť ich. Mal neuveriteľné pochopenie pre to, čo potrebujú na to, aby dosiahli maximálnu možnú úroveň. Takto vznikol aj výnimočný vzťah medzi ním a Michaelom. Takto z Michaela spravil aj rekordného šampióna. Som veľmi šťastný, že som sa od neho toto všetko mohol naučiť," dodal Stefano Domenicali.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Jean Todt

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac