spravy.sk spravy.sk

Monza uvažuje o zrušení jednej zo šikán i úprave druhého Lesma

Okruh v Monze bol kedysi len o rovinkách a absolútnej rýchlosti. Autá však boli čoraz rýchlejšie a už to začínalo byť natoľko nebezpečné, že na okruhu pribudli spomaľovacie šikany Variante Ascari, Variante Rettifilo a napokon aj Variante della Roggia.

To je pochopiteľne len veľmi zjednodušený pohľad na vývoj okruhu, pretože tých zmien bolo omnoho viac. Po roku 1994 sa menila napríklad aj druhá zákruta Lesmo, ktorá je po novom o niečo ostrejšia a je nutné prechádzať ju pomalšie.

Šéf talianskej automobilovej federácie ACI Angelo Sticchi Damiani však avizuje veľké plány. Chce, aby bol okruh opäť o niečo rýchlejší a aby si budoval tento charakter. Plánuje zohnať 100 miliónov eur, zrušiť jednu zo šikán a druhú zákrutu Lesmo vrátiť do stavu spred roku 1994.

Ako informovala La Gazzetta dello Sport, zmeny by mohli byť hotové od roku 2022 a potom budeme môcť o Monze opäť právom hovoriť ako o "chráme rýchlosti".

Najpravdepodobnejšie je vraj zrušenie druhej šikany Variante della Roggia. Spomínaná druhá zákruta Lesmo by zasa nemala byť až taká ostrá a tým pádom bude omnoho rýchlejšia.

Okrem toho sa hovorí aj o rozšírení trate, nových prístupových cestách, novej hlavnej tribúne a dokonca aj o možnej renovácii starého klopeného oválu. Ak by sa podaril aj posledný krok, dalo by sa v Monze jazdiť aj na celom desaťkilometrovom okruhu. Nie v rámci F1, ale iné série, prípadne iní záujemcovia by to mohli využiť.

Peniaze by mali prísť od miestnej i národnej vlády. "Peniaze nejakým spôsobom zoženieme," povedal Sticchi Damiani, ktorý chce pre okruh vďaka týmto plánom zabezpečiť dlhodobú budúcnosť.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Monza

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac