spravy.sk spravy.sk

Panis spomína na Rona Dennisa: Celý večer s ním bola zábava, no na trati ma ani nepozdravil

Ron Dennis bol šéfom McLarenu celých 35 rokov. Vydržal až do roku 2017, keď ho po internom mocenskom boji nové vedenie definitívne odstrihlo. Dnes už 71-ročný Brit určite patrí medzi najzaujímavejšie postavy v histórii Formuly 1. Mnohí si naňho pamätajú hlavne kvôli jeho úspechom, no tí, ktorí ho poznali osobne, nikdy nezabudnú na Dennisov svojský štýl.

Olivier Panis mal to šťastie sa s Dennisom spoznať aj osobne. Spočiatku ho však svojím správaním dosť miatol. Na začiatku roka 2000, keď sa dvojica stretla prvýkrát, šéfa McLarenu vnímal ako "naozaj milého chlapíka", veľmi uvoľneného a s poriadnou dávkou humoru.

"Pri večeri," rozosmial sa Panis počas rozhovoru pre motorsport-total.com, "Ron zvykol byť prvým, kto hodil niekomu do tváre krajec chleba!"

V období okolo zimných testov sa Panis stretával s Dennisom hlavne v továrni vo Wokingu. Dennis bol aj naďalej tým uvoľneným chlapíkom, neustále živým a vtipným. Platilo to až do stredy pred začiatkom sezóny. Potom sa stretli na trati.

"Bol som vo svojej hotelovej izbe," spomína Panis. "Zazvonil mi telefón." Na druhej strane sa ozval Dennis: "Poď k nám dolu, dáme si spolu večeru!" "Okej, tak ideme dolu na večeru. Ron, Mika, všetci zamestnanci McLarenu. Bolo to fantastické, veľa sme sa nasmiali," usmieva sa Francúz.

McLaren Honda

Na druhý deň sa ale niečo zmenilo. "Vo štvrtok ráno som sa vybral na okruh. S Ronom ako šéfom McLarenu som sa videl na trati prvýkrát. Tak som mu len povedal: 'Čau, Ron!' On však na to nezareagoval, jeho tvár bola totálne kamenná. Celý deň sa so mnou nebavil, nuž som si začal hovoriť: dopekla, možno som včera večer povedal niečo, čo som nemal."

"Robil som si starosti, lebo Ron so mnou nechcel hovoriť," pokračuje vtedajší testovací jazdec McLarenu. "Mal som z toho veľmi zlý pocit. V takom tíme som nechcel spraviť chybu."

No zrazu sa vrátil starý kamarát Ron. "Prišiel som späť na hotel, o ôsmej mi opäť zazvonil telefón. Ron: 'Olivier, ideš na večeru?' A zas to bolo o tom istom. Zabavili sme sa, smiali sme sa, o udalostiach na trati sa toho veľa nepovedalo." Panisovi na tom čo nesedelo: "Včera večer bol taký vtipný, no na trati ma ani nepozdravil. No a teraz opäť spokojne sedíme na večeri. Nechápal som to."

"Ďalšie ráno som späť na trati. Opäť to isté, žiadne ahoj, proste nič. To nemôže byť pravda, hovoril som si. Nerozumel som tomu." Víťaz VC Monaka 1996 sa rozhodol, že si veci s Dennisom vyjasní: "Tak som ho našiel a hovorím: 'Ron, ak si nájdeš cez deň päť minút, chcel by som s tebou hovoriť. Chcem vedieť, na čom vlastne sme.'"

Na to Dennis zareagoval "tak trochu nevrlo". V piatok večer sa Panis posmelil a šéfovi hovorí: "Ron, potrebujem ťa na päť minút pred večerou. Musím s tebou hovoriť." To sa konečne podarilo. Rodák z Lyonu sa chopil slova: "Ron, som Francúz a nie Angličan. Neviem, ako tam vy fungujete, ale keď ja mám niekoho rád, tak ho mám rád celý deň, nie iba večer."

Twitter/_knavjee

Panis si na Dennisovu odpoveď pamätá dodnes: "Okej, rozumiem. Uzavrime však dohodu: keď som na trati, som šéfom McLarenu. Nezaujíma ma nič iné, musím vyžarovať autoritu a byť možno až príliš chladný." "Povedal som mu: 'Nemám dobrý pocit, keď ťa nepozdravím. Nie som ako ty, alebo akí sú možno Angličania.'"

Dvojica si teda dohodla pravidlá. Dennis sa bude na trati aj naďalej správať ako šéf McLarenu, bude vyžarovať autoritu a bude možno až príliš chladný. Každé ráno však pozdraví Panisa a ak je medzi nimi všetko v poriadku, priateľsky naňho žmurkne.

Dnes sa na tom Panis zabáva: "Ron mal dve osobnosti, no ja ho mám rád! Vo Formule 1 som stretol niekoľko veľmi milých ľudí. On je určite jedným z nich."

Posledný Francúz, ktorý vyhral veľkú cenu F1, toho roku v McLarene natestoval viac ako 27 tisíc kilometrov. Svojimi časmi sa vyrovnával aj Mikovi Häkkinenovi a Davidovi Coulthardovi. Vďaka tomu si vybojoval miesto v tíme BAR.

Spätne sa Panis o svojom bývalom šéfovi vôbec nevyjadruje negatívne, jeho svojské požiadavky mu už prídu vtipné. Je napríklad známe, že hostia sa museli vyzuť predtým, ako nastúpili do Dennisovho súkromného lietadla, alebo ho navštívili uňho doma.

"To je jeho štýl. Ron miluje továreň, miluje tím. Každý detail je preňho dôležitý, dokonca aj tie topánky. Je to však len pravidlo. Neprekáža mi to, je to jeho lietadlo, jeho domov," dodal Panis.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: McLaren

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac