spravy.sk spravy.sk

Kto skutočne objavil Schumachera?

Ross Brawn stál pri Michaelovi Schumacherovi v čase jeho najväčších úspechov. Nebol to však on, kto by ako prvý v mladom Schumim zbadal obrovského génia, ba nebol to ani Flavio Briatore. Na jeho skutočného "objaviteľa" sa často zabúda: bol ním Tom Walkinshaw.

Ešte predtým, ako sa Walkinshaw stal šéfinžinierom v Benettone a Ross Brawn jeho technickým riaditeľom, dvojica pracovala v šampionáte cestovných vozov v tíme Jaguaru. Už vtedy hádzala očkom po Schumacherovi.

Brawn sa so Schumacherom, juniorom Mercedesu, stretol prvýkrát pred štartom pretekov prototypov. Nebolo to veľmi šťastné stretnutie. "Dokázal poriadne uštipnúť. Hoci auto bolo vynikajúce, zabolelo, čo vtedy povedal," spomína vo svojej knihe Total Competition.

Tvrdú odpoveď však rýchlo prehlušili jeho kvality. Spolu s Walkinshawom zostali ohúrení. "Na začiatku ide len o prirodzený talent. On ho mal, bol aj usilovný, inteligentný, odhodlaný a miloval pretekanie sa s autami." Vo Formule 1 sa preto rýchlo stal Walkinshawovou a Brawnovou prvou voľbou.

Bernie Ecclestone medzičasom dvojicu spoznal s Flaviom Briatorem, šéfom Benettonu. "Tom bol architektom. Flavio chce byť stále uznávaný za to, že objavil Michaela, ale on v skutočnosti ani nevedel, ako Michael vyzeral, keď sa pripojil k tímu."

Walkinshaw a Brawn využili fakt, že Eddie Jordan mal so Schumim podpísanú zmluvu len na jedny preteky. Po Belgicku 1991 ho už udržať nedokázal. "Nemal potrebné skúsenosti. Zmluva nebola dostatočne robustná," hovorí Brawn.

Benetton zrazu čelil dileme. Musel vyhodiť jedného zo svojich pilotov: Nelsona Piqueta alebo Roberta Morena. Vybrali neskôr menovaného, no ani Piquet s rozhodnutím nebol veľmi spokojný. "Nelson začal s povstaním. Obvinil nás z toho, že sme neboli voči Robertovi úprimní. Michael však už Nelsona dostal do bodu, v ktorom musel vedieť, že on je naším chlapcom." Na konci sezóny odišiel aj sám Piquet a uvoľnil cestu budúcemu sedemnásobnému šampiónovi.

Otázku, či bol Schumacher najlepším jazdcom všetkých čias, necháva Brawn otvorenú. Jedno ale skonštatovať môže: "Určite bol najlepším pretekárom, s akým som kedy pracoval. A určite bol najlepším zo svojej generácie." Voči kolegom bol aj veľmi úprimný. "On ani ja sme nemali radi hry. Sadli sme si a veci odstránili z cesty."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Michael Schumacher

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac