spravy.sk spravy.sk

Todt o Schumacherovom jubileu: Ako strašidelne rýchlo ten čas letí...
zdroj: Scuderia Ferrari

Todt o Schumacherovom jubileu: Ako strašidelne rýchlo ten čas letí...

Tieto dni sú do veľkej miery venované Michaelovi Schumacherovi. Tri dni pred koncom roka sme si pripomenuli piate výročie jeho tragického pádu, tri dni po Silvestri si zasa pripomenieme jeho veľké životné jubileum: dožije sa päťdesiatky.

"Michael dosiahol s Ferrari niečo neuveriteľné," zaspomínal si prezident FIA Jean Todt, ktorého slová s odvolaním na Gazzettu dello Sport cituje Speedweek. "Bolo to niečo podobné, ako dokazuje Mercedes s Hamiltonom. Snímam pred nimi klobúk, lebo dobre viem, aké ťažké je vynútiť si v F1 takúto dominanciu. Mercedes je dnes v rovnakej situácii, ako my kedysi. Najskôr mi všetci hovorili: 'Pán Todt, kedy bude Ferrari opäť vyhrávať?' No neskôr: 'Ja už veľké ceny nepozerám, pretože dookola vyhráva Schumacher'."

Najkrajšie okamihy Todtovho pôsobenia v Scuderii vraj prišli v roku 2000: "Konkrétne v Suzuke, pretože Ferrari bolo predtým bez titulu od roku 1979. Michaelovi som vtedy na pódiu povedal: 'Azda ti je jasné, že naše životy už nebudú také ako doposiaľ'."

"Ťažké to však bolo napríklad v roku 1997, keď sme v Jereze prišli o titul," skonštatoval Francúz. "Bolo by senzačné, ak by sa nám titul podarilo získať už v druhej sezóne. Nuž a potom aj tá havária Schumiho a Davida Coultharda v Belgicku 1998. Alebo Michaelova zlomenina nohy v Silverstone 1999. Bolelo aj zlyhanie motora v Japonsku 2006, ktoré nás vtedy stálo titul."

Todt a Schumacher najskôr spolupracovali len na profesionálnej báze, avšak postupom času sa mimoriadne zblížili. "Náš vzťah bol čoraz užší. Začalo sa to už na jeseň 1996. Vo Ferrari to nešlo podľa plánu a niektoré osoby žiadali moju hlavu. Počas testov mi však Michael povedal, že ak odídem, tak odíde so mnou. Ešte ma príliš dobre nepoznal, ale tušil, že sme na dobrej ceste."

"V ťažkých mesiacoch som bol blízko pri ňom. Jeho manželku Corinnu som mohol lepšie spoznať, s deťmi sme chodili spoločne na prázdniny. Keď mal potom Michael svoju lyžiarsku nehodu, bol som práve na Bali. Vzal som prvé lietadlo a ponáhľal som sa k jeho nemocničnej posteli v Grenobli."

"Michael nepatrí medzi ľudí, ktorí by ostatným rýchlo uverili," spomínal ďalej Todt. "Mňa však vždy počúval. Keď som sa ho opýtal na to, či by chcel finančne pomáhať výskumnému inštitútu pre problémy s mozgom a chrbticou, odpovedal: 'Ak ma o to žiadaš práve ty, tak idem do toho'."

Francúz potvrdil aj to, že Veľkú cenu Brazílie sledoval doma u Schumacherovcov. "Viete, že ohľadom jeho súkromného života som veľmi diskrétny. Ale keď som dostal otázku, kde som sledoval preteky z Interlagosu, tak som neklamal a povedal, že v Michaelovom dome. Sledoval som s ním veľmi veľa pretekov, či už pred, alebo po operácii."

Ďalšia otázka už bola veľmi priama. Vedel Michael Schumacher o tom, kto pri ňom sedí a reagoval na dianie v televízii? "Tu končím," odpovedal Jean Todt, ktorý toho následne už veľa neprezradil: "Navštevujem ho párkrát mesačne. Na jeho narodeniny však budem ďaleko mimo Európy. Narodeninové dni aj tak nemám rád. Jeho rodine zavolám a Michaela navštívim potom, keď sa vrátim. Jeho päťdesiatka ukazuje, ako strašidelne rýchlo ten čas letí."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Jean Todt

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac