spravy.sk spravy.sk

Schumiho kariéra v F1 začala malým klamstvom
zdroj: Formula 1 / Twitter

Schumiho kariéra v F1 začala malým klamstvom

Michael Schumacher začal svoju kariéru v F1 na Veľkej cene Belgicka 1991. Všetko sa to zbehlo úplnou náhodou a v konečnom dôsledku za šancu vďačil výbušnej povahe vtedajšieho pretekára Jordanu Bertranda Gachota. Ten mal konflikt s taxikárom a za použitie slzného plynu dostal osemnásť mesiacov.

Eddie Jordan mal na nájdenie náhrady len malé množstvo času a bolo zrejmé, že potreboval peniaze. Mal síce sponzorov ako Fuji Film, 7UP či BP, ale jeho situácia vôbec nebola ružová. Schumiho v tom čase manažoval Willi Weber, ktorý začal Jordana kontaktovať. Eddieho prvá reakcia je už legendárna: "Michael aký?"

Jordan chcel prehovoriť Kekeho Rosberga, ale vtedajší manažér tímu Trevor Foster sa prihovoril za Schumachera. V utorok pred belgickým podujatím sa uskutočnili testy v Silverstone, za ktoré Weber zaplatil 80 000 libier. Natoľko Schumacherovi veril.

Bola to veľmi malá akcia, kde okrem Schumachera, Webera a športového šéfa Mercedesu Jochena Neerpascha dorazili už len manažér Jordanu Foster, PR-šéf Ian Phillips a traja mechanici.

"Už v druhom kole okolo nás Michael preletel so žeravými brzdovými diskami," spomína si Foster, ktorého slová cituje Speedweek. "Pôsobil ako ryba vo vode. Avšak vzhľadom na jeho jazdecký štýl som sa začal trochu potiť..."

"Willimu Weberovi som povedal, že by mal svojho pretekára trochu upokojiť. V aute bol predsa motor, s ktorým sme chceli jazdiť aj v Belgicku a jeho zlyhanie sme si nemohli dovoliť. Weber sa so Schumacherom porozprával a Michael sa začudoval: podľa neho na to ešte ani poriadne nešliapol."

Foster následne odišiel o pár metrov ďalej k najbližšej pevnej linke a zavolal Eddiemu Jordanovi: "Vysvetlil som mu, že Schumacher bol rýchlejší ako na tomto mieste kedy boli de Cesaris a Gachot."

Podarilo sa dohodnúť zmluvu a za 150 000 libier mohol Schumacher absolvovať VC Belgicka. Sumu zaplatil Mercedes-Benz. Vznikol však aj problém: Weber Jordana ešte predtým oklamal a povedal mu, že Schumacher okruh v Spa dokonale pozná. Ibaže to bola stopercentná lož, pretože Schumi na danom okruhu nikdy nebol.

"Tak som mu potom povedal, že som si okruhy pomýlil. Michael poznal Zolder, nie Spa-Francorchamps," zasmial sa Willi Weber, podľa ktorého to Jordan akceptoval. Síce sa najskôr pýtal, čo má teraz robiť, ale manažér ho upokojil. Mladík to vraj zvládne.

Oficiálny pretekár Jordanu Andrea de Cesaris sa Schumachera začal báť. Keď ho Trevor Foster požiadal o to, aby nováčika previezol po tradičnom belgickom okruhu, hľadal jednu výhovorku za druhou a napokon tak ani nespravil. Michael si teda zohnal bicykel a previezol sa sám.

De Cesaris do pretekov vstúpil z jedenásteho miesta a tesne mu ušlo pódium: tri kolá pred koncom bol druhý, ale zlyhal mu motor. Schumacher štartoval siedmy, hneď po štarte bol dokonca piaty, ale ešte v prvom kole doplatil na poruchu spojky. 

O rok neskôr už v Spa-Francorchamps vyhral svoju prvú veľkú cenu...

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Eddie Jordan

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac