spravy.sk spravy.sk

Panisov monacký zázrak: Majiteľ butiku musel kvôli nemu otvoriť v nedeľu
zdroj: Pirelli

Panisov monacký zázrak: Majiteľ butiku musel kvôli nemu otvoriť v nedeľu

Víťazstvo Oliviera Panisa v Monaku 1996 sa stalo jedným z najprekvapujúcejších víťazstiev outsidera v histórii Formuly 1. Svet motoršportu bol po pamätnom víkende ohromený, Panisovi to zas zmenilo jeho pretekársky život. Zmenilo to aj nedeľu jednému monackému majiteľovi butiku; o jeho výnimočné otvorenie ho požiadal sám princ Albert.

Olivier Panis dorazil do Monaka s chudobnými štatistikami. Na konte mal len jeden majstrovský bod, no to mu nebránilo snívať. Už v piatok mal veľké očakávania. "Cítil som, že sa s autom niečo stalo," spomína v podcaste pripravenom pre motosport-total.com Panis. Bolo to krátko potom, čo celé dva dni na testoch vytrvalo odmietal plniť program Hondy. Namiesto toho sa venoval len mapovaniu motora — chcel ho čo najlepšie vyladiť pre mestský okruh.

Keď Francúz dokončil svoje prvé kvalifikačné kolo, ukázalo sa, že odviedol dobrú robotu. Ocitol sa na štvrtom mieste. Zastavila ho však porucha elektroniky. Keďže jeho kolega Pedro Diniz v tréningu havaroval, mechanici dávali dokopy jeho auto a na Panisovo nezvýšil čas. Na zrýchľujúcej sa trati sa Panis začal vytrácať z popredných priečok. Nakoniec mu zvýšila len štrnásta.

V tíme boli sklamaní: "Inžinier z Hondy začal nariekať. Povedal som mu: 'Prestaň s tým, teraz už nič nenarobíme. Ale zajtra budem na pódiu!' On sa len zasmial a asi si pomyslel, že som sa zbláznil." Mladý Francúz to však myslel smrteľne vážne.

Keď ráno vstal vo svojej hotelovej izbe, zbadal, že vonku prší. O svojom pódiu bol ešte presvedčenejší a povedal o tom aj svojej žene. "Aj ona si myslela, že som blázon. Mne to však bolo jedno, ja som to cítil v kostiach."

po štarte VC Monaka 1996
Williams

Nedeľa sa začala na jednotku, pred pretekmi bol počas voľných jázd najrýchlejší. Každý mal však zato, že len blafoval a jazdil s prázdnym autom. Panis bol vysmiaty od ucha k uchu; jeho Ligier mal na palube dosť veľa paliva. "Samozrejme, že som si nemyslel, že tie preteky vyhrám." Michael Schumacher bol predsa na pole position a Damon Hill, líder šampionátu, mu zdatne sekundoval.

Preteky sa začali a Panisovi sa darilo všetko, o čo sa pokúsil. "V daždi som predbehol sedem áut — v Monaku! Mal som pocit, že lietam." Svojou troškou prispeli aj stratégovia, po šikovne naplánovanej zastávke bol zrazu štvrtý. Zviedol súboj s Eddiem Irvinom vo Ferrari — hoci s kontaktom, úspešný. "Mal som aj poriadne veľké šťastie. Ani neviem, koľko najrýchlejších kôl som vtedy zajazdil."

Panis v ten deň predbehol viacero áut, no množstvo z nich sa mu odpratalo z cesty aj samo. Pred sebou mal po odstavení Irvina dvoch pilotov: Jeana Alesiho a Damona Hilla. Dvojica nenarobila žiadne problémy. Alesi mal problém so zavesením, Hillovi zas zlyhal motor. Schumacher už dávno sledoval preteky len z boxového múriku, s bariérou si potykal krátko po štarte.

Prvá priečka už patrila rodákovi z Lyonu, no stále musel bojovať s inžiniermi. "Desať kôl pred koncom odo mňa chceli, aby som zašiel do boxov, pretože sme nemali dostatok paliva. Odkázal som im: 'To nikdy, nemôžem ísť do boxov. Ja to zvládnem, palivo ušetrím.'" Flavio Briatore vedel, že je zle: "Olivier, musíš sem prísť. Inak zostaneš stáť na trati." Keby šiel dotankovať, druhé miesto by mal zaručené. Na dosah mal však víťazstvo…

Panis zariskoval. Svojho prenasledovateľa Davida Coultharda držal v šachu. Vždy, keď sa priblížil, na to poriadne šliapol, aj keď ho to stálo dosť paliva. "To aby som mu ukázal, že viem odpovedať."

Do cieľa dorazili len tri autá, na prvom mieste Ligier Oliviera Panisa. "Nechcem povedať, že som bol rozumnejší ako ostatní. Mal som šťastie, niekedy potrebujete šťastie na to, aby ste vyhrali." Šťastia mal veru dosť, autá zastavili priamo pred pódiom. Keď sa ho po ceremónii mechanici snažili naštartovať, nepodarilo sa im to. V nádrži už nebola ani kvapka paliva.

Ako vždy, aj tento víkend bola prvá trojka pozvaná na večeru s princom Albertom. "Niekto sa ma spýtal, či mám oblek. Samozrejme, že som žiaden nemal!" Panis a jeho manželka teraz museli riešiť oveľa príjemnejšie problémy: zohnať si oblečenie na tento významný večer.

"Princ Albert sa postaral o to, aby špeciálne pre mňa otvorili jeden butik. Nech si požičiam aspoň kravatu," smeje sa Francúz. "Bol to fantastický večer. Ako zo sna. Nasledujúce ráno sme sa museli odfotiť pre magazín. Bol to pre mňa šok. V utorok som mal testovať, no dali mi voľno."

Monacký víkend zmenil kurz Panisovho života. "Pokiaľ išlo o rešpekt ostatných jazdcov, tímov, ale aj médií, bolo to úplne o niečom inom. Trvalo to dlhé roky." Ďalšie preteky však už nikdy nevyhral.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ligier

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac