spravy.sk spravy.sk

Tost by autám vzal 40 až 50 percent prítlaku
zdroj: Toro Rosso Content Pool

Tost by autám vzal 40 až 50 percent prítlaku

Šéf Scuderie Toro Rosso Franz Tost je presvedčený o tom, že vedenie Formuly 1 by malo pristúpiť k výraznému zníženiu prítlaku monopostov. Podľa neho ho treba obmedziť o 40 až 50 percent a okamžite budeme svedkami atraktívnejšieho pretekárskeho športu.

V tomto roku by sme sa mali dočkať prvého kroku. Autá budú mať jednoduchšie predné krídla i deflektory a budú upravené aj po viacerých ďalších stránkach. Takto by nemali byť natoľko náchylné na špinavý vzduch vznikajúci za inými strojmi. Hlavná várka zmien však príde až v roku 2021.

"Aktuálne máme veľké množstvo prítlaku, ktorý sa stará o vysoké rýchlosti v zákrutách," pripomenul Tost v rozhovore pre Motorsport.com. "Kvôli špinavému vzduchu tak nikto nikoho nedokáže nasledovať a navyše máme mimoriadne krátke, takmer žiadne, brzdné zóny. Ako sa takto dá predbiehať?"

"Na pôde FIA a FOM sú skúsení ľudia ako Ross Brawn či Pat Symonds. Tí veľmi presne vedia, čo by mali spraviť. Potrebujeme obmedziť aerodynamiku i prítlak. Ja by som škrtol minimálne 40 až 50 percent zo súčasného prítlaku, aby bolo auto v zákrutách omnoho nestabilnejšie. Potom by sme odrazu videli jazdcov, ktorí musia so svojimi autami bojovať."

"Autá by boli na rovinkách omnoho rýchlejšie a stúpli by šance na to, že niekoho predbehnete - mohli by za to dlhšie brzdné zóny. Okrem toho by ste ostatných v zákrutách vedeli nasledovať," vysvetľoval Rakúšan. "Tieto pravidlá sú veľmi ľahko realizovateľné. Len ich jednoducho treba chcieť."

Aktuálne pravidlá priniesli pretekárom veľké potešenie. Jazdu s autami si nevedia vynachváliť, v zákrutách sú rýchli a užívajú si to. Podľa Tosta to však diváci vôbec nevnímajú a neprináša im to pridanú hodnotu.

Na otázku, kto je proti jeho návrhom, Tost odpovedal: "Tímy! Nikdy sa na nič nepýtajte tímov. Vedenie športu potrebuje stanoviť pravidlá, ktoré okamžite každý akceptuje a ideme. Oni sa však vždy pýtajú tímov. Idú s tým na pôdu Technickej pracovnej skupiny... ale kto v nej sedí? Inžinieri. Nikdy sa nepýtajte inžinierov!"

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Franz Tost

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac