spravy.sk spravy.sk

Carey a spol. pritvrdili: Váhajúce tímy prekvapili tvrdším rozpočtovým stropom
zdroj: Red Bull Content Pool

Carey a spol. pritvrdili: Váhajúce tímy prekvapili tvrdším rozpočtovým stropom

Chase Carey ako šéf Formuly 1 so svojimi pobočníkmi Rossom Brawnom a Seanom Bratchesom už pred časom oznámili, že tímy Formuly 1 budú v budúcnosti fungovať pod rozpočtovým stropom, ktorý by mal byť stanovený na 150 miliónov dolárov ročne.

Veľké stajne ako Mercedes, Ferrari či Red Bull, ktoré ročne míňajú omnoho viac, však neboli spokojné. Nechceli prísť o svoju konkurenčnú výhodu, ktorú získavali práve vďaka dodatočným peniazom, a konali záškodnícky. Vždy prichádzali s niečím novým a novým, aby takto umelo naštrbovali pripravovaný plán.

Pre úplnosť najskôr pripomeňme, že do spomínaných 150 miliónov dolárov sa podľa pôvodného návrhu nemali zahŕňať platy jazdcov ani niekoľkých top zamestnancov a nespadali by tam ani marketingové výdavky.

Keď sa v Ženeve teraz uskutočnilo prvé tohtoročné zasadnutie Strategickej skupiny, tímy boli pripravené ďalej všetko narúšať. Ibaže Carey a spol. sa nahnevali a pripravili si niečo ešte prísnejšie: v roku 2021 vraj začneme so stropom na úrovni 180 miliónov dolárov, o rok neskôr to bude 165 a v roku 2023 dokonca len 130 miliónov!

"Ktoré náklady v tom budú a ktoré nebudú zahrnuté, tak o tom sa ešte rokuje," napísal Michael Schmidt vo svojom príspevku pre Auto Motor und Sport.  "Ale ak by tímy manažmentu F1 predložili mnoho výnimiek, tak by sa suma v hrubom nedostala cez 150 miliónov. A to je omnoho menej, ako by top tímy chceli."

"Liberty to tentoraz myslí vážne a nič iné im ani neostáva. Američanom dochádza čas. Ak by teraz netrafili klinec po hlavičke, tak by sa nič neudialo. Nuž a presne to veľké tímy celkom jednoznačne zamýšľali. Rokovať chceli až dovtedy, keď už bude neskoro."

"Aj preto sa od októbra organizovali pravidelné stretnutia tímov na túto tému. Nič však z toho nevzišlo. Práve naopak. Malé stajne si začali uvedomovať, že veľké nechcú zmeniť vôbec nič a najradšej by aj naďalej súťažili s dvakrát takým počtom ľudí a s trojnásobným rozpočtom," skonštatoval Schmidt, podľa ktorého sa to prestalo páčiť ľuďom z Renaultu, Force Indie, Williamsu, Haasu, Sauberu i McLarenu.

Rozpočtový strop je pritom hlavným pilierom všetkých reforiem Liberty. Ak by to s ním nevyšlo, rozpadli by sa všetky plány a tri top tímy by naďalej bezbreho dominovali. Ostatní by sa mohli uspokojiť len s bojom o siedme miesto, čo vedúci predstavitelia športu nechcú.

A nejde len o to: všetko je to spojené aj s plánovanou zmenou distribúcie finančných zdrojov. Veľkí dostanú menej, menší po novom o niečo viac. Malo by to byť nastavené tak, aby mohol každý prežiť. V tejto chvíli je Williams na hrane krachu a nedávno to nevyzeralo dobre ani s Force Indiou či so Sauberom. Nuž a ani taký Haas nemá peňazí navyše.

"Renault bude z parížskej centrály dostávať peniaze len vtedy, keď stiahne stratu na top tímy," pripomenul Michael Schmidt. "No a Red Bull bude po roku 2021 so svojimi dvoma tímami pokračovať len vtedy, keď mu dá výkon Hondy šancu na boj o titul..."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Chase Carey

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac