spravy.sk spravy.sk

Analýza Marca Surera: Ako dopadnú interné tímové súboje?
zdroj: Filip Škripko

Analýza Marca Surera: Ako dopadnú interné tímové súboje?

V blížiacej sa sezóne by sme mohli byť svedkami viacerých zaujímavých interných tímových súbojov, ktoré je dopredu ťažké predpovedať. Kto z dvojice kolegov bude rýchlejší a nazbiera viac bodov?

V aktuálnom rozhovore pre Speedweek sa touto otázkou zaoberal bývalý pretekár Marc Surer.

Ferrari (Sebastian Vettel a Charles Leclerc)

"Dnes by som to videl 50:50. O Leclercovi mám veľmi vysokú mienku, je čerstvý a poriadne žeravý. Aj keď sme doposiaľ zo strany Ferrari počúvali o tom, že Vettel bude mať prioritu, ako chcú Leclerca pribrzdiť? A vlastne si ani nemyslím, že to skutočne chcú. Ak bude taký rýchly, ako si všetci myslíme, tak to bude pre Ferrari paráda. V tom prípade by mali dvoch uchádzačov o víťazstvá. Leclerc je výnimočný talent, ktorý nám prinesie ešte veľa radosti. A či ho Vettel zdolá vďaka svojim skúsenostiam? Počkajme si a uvidíme. Nevidel by som to tak brutálne, že by mohol ukončiť Vettelovu éru vo Ferrari, ale budú jazdiť na jednej úrovni."

Mercedes (Lewis Hamilton a Valtteri Bottas)

"Tu je celkom iná východisková pozícia a očakávam, že to bude pokračovať tak, ako doposiaľ. Je možné, že Bottasovi sadne tohtoročné auto lepšie ako minuloročné - v tom prípade by sa mohol dostať bližšie k Lewisovi. Avšak len vtedy, keď Lewis stratí chuť, bude mať Bottas reálnu šancu. V prvom roku bol Bottas k Hamiltonovi bližšie, ako v tom druhom. Podľa mňa tu išlo o auto. A férovo treba povedať aj to, že Valtteri mal pred rokom párkrát smolu, prípadne ho Mercedes pribrzdil. Myslím si, že o rok už bude v Mercedese sedieť Esteban Ocon. Inak by ich dorastenecký program nemal význam. Musia to spraviť. Takýto talent nemôžete posadiť na lavičku dva roky po sebe."

Lewis Hamilton
TASR/AP

Red Bull (Max Verstappen a Pierre Gasly)

"Toto je aj podľa mňa jasná vec, aj keď možno Gaslyho trochu podceňujeme. Vždy hovorím, že to, či má niekto talent, sa v niektorých pretekoch vždy ukáže - možno v trochu šialených podmienkach. V minulom roku sme mali pár veľkých cien, v ktorých Gasly dokázal zažiariť. Napríklad pri štvrtom mieste z Bahrajnu. Má určitý potenciál, ale teraz ho potrebuje ukazovať pravidelne. Proti Maxovi Verstappenovi to však stačiť nebude, Holanďan je talent desaťročia."

Renault (Daniel Ricciardo a Nico Hülkenberg)

"Nie som toho názoru, že Hülkenberg by sa pred Ricciardom musel skrývať. Ricciardo je z môjho pohľadu 'lucky driver' (šťastlivec, pozn. red.), pričom tento výraz mám od Bernieho Ecclestona. Ten bol vždy presvedčený o tom, že existujú jazdci, ktorí majú šťastie. A na druhej strane existujú aj takí, ktorí majú nadpriemernú smolu. Ak Renault nejakou čistou náhodou vyhrá preteky, tak to bude zaručene Daniel Ricciardo! Nicovi Hülkenbergovi želám, aby konečne vybojoval svoje prvé pódium. Už je to na spadnutie. Nico navyše konečne nebude znevýhodňovaný svojou váhou. Je vysoký a roky bol v nevýhode, ale teraz má pilot spolu so sedačkou stanovenú minimálnu váhu. Toto mu musí pomôcť. Aj jedna desatina sekundy sa v strede poľa môže postarať o dve pozície k dobru."

Daniel Ricciardo
TASR/AP

Racing Point (Sergio Pérez a Lance Stroll)

"Pérez bude ťahať vývoj a je to človek pre pravidelné bodovanie. Stajňu už dokonale pozná. Mexičan je skúsený a Stroll sa mu nebude môcť rovnať. Lance však ukázal, že miestami sa dokáže presadiť. V minulých rokoch som si všimol preteky, do ktorých Stroll vstupoval povedzme z devätnásteho miesta, ale po prvom kole bol odrazu dvanásty. Vždy som sa pýtal: Ako to dokázal? Nikto iný nezískaval toľko pozícií tak často. Rád by som videl, či si túto schopnosť zachová aj vtedy, keď bude štartovať zo siedmeho, ôsmeho alebo deviateho miesta. V boji s Massom sme Strolla nevedeli dobre posúdiť, pretože Brazílčan jazdil na konci svojej kariéry už len tak, ako musel. Chcel len to, aby bol rýchlejší ako Stroll. To mu stačilo. So Sirotkinom bol Stroll na jednej úrovni - Moskovčan pri ňom určite neprepadol, aj keď bol nováčikom. Aký dobrý je Stroll v skutočnosti, uvidíme teraz v boji s Pérezom."

McLaren (Carlos Sainz a Lando Norris)

"S týmto tímom to môže byť už len lepšie. Carlos Sainz je mladý, ale má už veľa skúseností. Lando Norris sa mu musí dokázať vyrovnať, pretože inak príde o označenie supertalent. Neviem si predstaviť, že by McLaren ešte raz postavil také zlé auto, ako v minulom roku. V strede poľa musia byť významnou silou. Sainza vnímam ako bezpečnú voľbu. Nie je to práve Alonso, ale je spoľahlivý, konštantný a veľmi dobrý. Pre Norrisa to bude skvelá latka. V F2 ma o svojich schopnostiach až tak nepresvedčil, nebol taký jednoznačný ako predtým v F3."

Carlos Sainz McLaren MCL34
Twitter/McLaren

Haas (Romain Grosjean a Kevin Magnussen)

"Tu to bol vyrovnaný duel, ale len preto, lebo Grosjean robil absolútne nevysvetliteľné chyby. Keď Romain jazdí to, na čo má, tak má Magnussena pod kontrolou. Jeho problém je v tom, že má pravidelné 'blackouty', ktoré na pilota s jeho skúsenosťami nie sú akceptovateľné. Opäť sa mu vrátilo akési tunelové videnie zo začiatku jeho kariéry. Nehovorím, že je to otázka nedostatočnej koncentrácie, ale skôr toho, že v plnom strese nedokáže dobre vnímať situáciu okolo seba. Magnussen odjazdil veľmi dobrú sezónu a napokon bol preto vpredu."

Alfa Romeo (Kimi Räikkönen a Antonio Giovinazzi)

"Kimi prichádza do tímu naplno motivovaný. Ak by to neprebiehalo tak, ako si predstavoval a možno trochu zvoľní, tak je fajn, že tím má Giovinazziho. Ten by mu potom okamžite dýchal na chrbát. Kimi si nebude chcieť dovoliť tú hanbu, že by prehral. Podľa mňa je to dobrá kombinácia s jasným lídrom, ale súčasne s takou dvojkou, ktorá mu bude v pätách."

Daniil Kvjat pred Kimim Räikkönenom
Pirelli Motorsport

Toro Rosso (Daniil Kvjat a Alex Albon)

"Tu podľa mňa rozhodnú skúsenosti. Albon ukázal vo Formule 2 niekoľko veľmi dobrých pretekov, ale to ešte nie je garanciou úspechu v F1. Thajský Brit je pre mňa otáznikom. Kvjat tu bude udávať tón a je aj poriadne hladný. Veľmi dobre vie, že toto je asi jeho posledná šanca."

Williams (Robert Kubica a George Russell)

"Ak bude Kubica lepší, tak sa rozpadnú všetky reči o neskutočne talentovanom Angličanovi. Ak bude vpredu Russell, tak každý povie, že Kubica na to s jeho rukou už nemá. Russell jednoducho Kubicu musí poraziť. Ak supertalent podľahne 34-ročnému jazdcovi po takej dlhej prestávke, tak to bude mať ťažké. Stojí pred nepríjemnou a ťažkou úlohou."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Marc Surer

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac