spravy.sk spravy.sk

Bottas cíti zlepšenie, ale Mercedes na tom naďalej nie je ideálne
zdroj: TASR/AP

Bottas cíti zlepšenie, ale Mercedes na tom naďalej nie je ideálne

V Mercedese zatiaľ nevládne úplná spokojnosť. Po šiestom testovacom dni sme sa dozvedeli, že monopost W10 má problém s drobením predných pneumatík a aj dáta konkurentov ukazujú, že auto miestami nemá optimálnu rýchlosť. Sem-tam je veľmi blízko k Ferrari, občas to však takto nevyzerá.

Strieborní do tohto týždňa nasadili veľký balík aerodynamických vylepšení, ktorý nadchol fanúšikov. Očakávalo sa, že problémy budú razom zažehnané, ale nie je to celkom pravda. "Je to lepšie, ale či to stačí, tak nad tým je už veľký otáznik," povedal Valtteri Bottas na svojej štvrtkovej tlačovke.

"Oproti minulému týždňu rozhodne cítim zlepšenie po stránke stability auta i po stránke celkového prítlaku. Ale rozhodne cítime, že zatiaľ sme neodomkli všetko, čo toto auto ponúka. Aj naďalej potrebujeme dosiahnuť určité zlepšenia, ale dobré je aspoň to, že po testoch budeme mať k dispozícii nejaký ten čas, aby sme sa do Austrálie niečo naučili."

Ideálne to však nie je ani vo Ferrari. Červení mali v stredu bližšie neupresnený problém s chladením a vo štvrtok prišli kvôli havárii Sebastiana Vettela o veľkú časť dňa.

"Naďalej vyzerajú byť rýchli," prikývol Bottas. "Pochopiteľne, že stále sme len vo fáze testov a veľa veci sa ešte môže zmeniť, ale majú silný balík. Ja si myslím, že z nášho balíka potrebujeme dostať ešte viac na to, aby sme s nimi mohli poriadne bojovať."

Fín priznal, že Mercedes oproti minulému týždňu zlepšil balans auta a podarilo sa popracovať aj "na rozdieloch v balanse pri jednotlivých rýchlostiach. Zlepšili sme aj celkový grip, prítlak a stabilitu. Ale vo všetkých týchto oblastiach môžeme byť aj lepší. Ešte to nie je perfektné auto."

"Určite cítime, že máme potenciál. Možno je to ďalšie auto, ktoré má veľmi úzke optimálne pracovné okno, ale keď ho trafíme, tak možno bude veľmi rýchle. Každý deň sa toho veľa učíme. Dosahujeme dobré pokroky a vždy, keď opäť naskočím do auta, tak je lepšie," dodal Valtteri Bottas.

Doplnené o ďalšie vyjadrenia (14:21):

O tom, čo bude možné dosiahnuť v Austrálii...

"Tomuto tímu verím. Aj v minulosti sme sa s autom dostali do problémov a mali sme víkendy, počas ktorých sa nám nedarilo. Každá prekážka sa dá prekonať. Všetko je to o práci a spolupráci. Ľuďom v našej továrni verím. Náš pretekársky tím robí všetko pre to, aby sme v Melbourne boli v najlepšej možnej forme. Či to bude stačiť na víťazstvo, je v tejto chvíli nejasné. Čas ukáže. Určite však pre to spravíme všetko."

O novom balíku...

"Tento balík sme pripravovali dlho - podobne, ako ten prvý. Nie je to o tom, že minulý týždeň sme si uvedomili potrebu zmeny a rýchlo sme priniesli niečo nové. Bolo to dobre naplánované už pred dlhým časom. A niekoľko vylepšení prinesieme aj do Melbourne."

O pneumatikách...

"Existuje veľmi malé pracovné okno, v ktorých fungujú. Skoro ráno a dokonca ešte aj dve hodiny pred obedom, oproti tomu, čo príde potom - tak v tom je obrovský rozdiel. Keď je veľmi teplo, preteky by sme zvládli s dvomi zastávkami. Ale keď jazdíme skoro ráno, prípadne neskoro večer, potrebovali by sme štyri či päť zastávok. V porovnaní s ostatnými je takto ťažké niečo vyčítať."

O tom, či je nové auto "diva"...

"Ešte je príliš skoro na to, aby sme to povedali. Bude sa to meniť trať od trate. Uvidíme, ako sa bude správať v normálnych podmienkach. Cítim, že v niektorých oblastiach sme sa zlepšili, napríklad v pomalých zákrutách je auto lepšie ako pred rokom. V iných oblastiach nás však ešte čaká práca."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac