spravy.sk spravy.sk

Reakcie na úmrtie Charlieho Whitinga
zdroj: TASR/AP

Reakcie na úmrtie Charlieho Whitinga

Svet motoršportu ostal vo štvrtok ráno šokovaný správou o úmrtí riaditeľa pretekov Charlieho Whitinga. Zozbierali sme prvé reakcie.

Toto Wolff, šéf tímu Mercedes: "Keď som sa ráno dopočul o Charlieho úmrtí, bol som šokovaný a smutný. Bol pilierom našej formulovej rodiny. Mal vyvážený prístup, všetko citlivo chápal a vždy konal v záujme Formuly 1. Bol fantastickým veľvyslancom nášho športu a skutočným ochrancom jeho najlepších záujmov. Všetkým z nás, ktorí sme mali to šťastie poznať ho, bude chýbať jeho úsmev a jemný humor. V mene celej rodiny Mercedesu vyjadrujem jeho rodine a kamarátom najhlbšie kondolencie."

Mattia Binotto, šéf tímu Ferrari: "Charlie bol ozajstný profesionál a človek s množstvom vedomostí, ale čo je dôležitejšie, bola to fantastická osoba, ktorá vždy ku každému pristupovala s rešpektom. Bol to neúnavný a osvietený motoristický expert, ktorý F1 pomohol spraviť bezpečnejšou a lepšou. Bol pilierom Formuly 1. Náš šport ostal po jeho odchode oslabený, prišli sme o priateľa. Bude veľmi chýbať."

Christian Horner, šéf Red Bullu: "S veľkým smútkom som sa dopočul hrozné správy o tom, že Charlie Whiting v noci zomrel. Charlie v tomto športe zohrával kľúčovú rolu a v pozícii riaditeľa pretekov bol dlhé roky rozhodcom i človekom s potrebným vplyvom. Bol mimoriadne čestným človekom, ktorý náročnú rolu zvládol veľmi vyváženým spôsobom. Vo svojom srdci to bol pretekár, ktorého začiatky sa spájajú ešte s tímom Hesketh a začiatkami Brabhamu. V mene všetkých v Aston Martine Red Bull Racing vyjadrujem jeho rodine a kamarátom najhlbšie kondolencie."

Günther Steiner, šéf Haasu: "Veľmi smutný okamih. Keď som sa o tom ráno dopočul, bol som veľmi rozcítený. Pomyslel som si, že to azda ani nemôže byť pravda. Ešte v Barcelone som s ním dlho sedel a viedli sme dobrý rozhovor. Charlie bol silnou súčasťou tohto športu. Všetci sme ho poznali, vždy bol veľmi milý a zdvorilý. Bol priateľom Haasu. Poviem vám, že bez počiatočnej Charlieho podpory, ktorú nám dal pred piatimi rokmi, by sme tu ani neboli. Mimoriadne rešpektujem všetko, čo spravil. Teraz si všetci uvedomujeme, ako rýchlo sa môže všetko skončiť. Kým sa tak nestane, myslíme si, že to nikdy nepríde. Ešte včera sme ho tu mali v dobrej nálade, dnes tu už nie je. Navždy si ho musíme pamätať ako jedného z velikánov športu, ktorý ho spravil tým, čím dnes je."

Lewis Hamilton, Mercedes: "Tieto smutné správy som si vypočul s neskutočným šokom. Myšlienkami a modlitbami som s ním a s jeho rodinou. Všetko, čo spravil pre šport, celá tá jeho oddanosť... ako už povedal Toto, bol ozajstným pilierom. V športovom svete to bola ikonická postava."

Sebastian Vettel, Ferrari: "Ešte včera som sa s ním rozprával a prvé zákruty okruhu som prešiel spolu s ním. Je ťažké porozumieť tomu. Bol to človek nás jazdcov. V každej chvíli bol všetkým otvorený. Bol to pretekár a veľmi milý chlapík. Ako som povedal, včera sme sa prechádzali. Žartovali sme, bavili sme sa o zime, o deťoch a rodine. Myšlienkami som teraz práve s jeho rodinou: túto stratu im nikto nenahradí. Počas víkendu by sme si na Charlieho mali zaspomínať, pripomínať si jeho osobnosť i vášeň pre pretekársky šport. A musíme sa postarať o to, že týmto spôsobom navždy ostane súčasťou cirkusu F1. Bol prostredníkom medzi pravidlami a nami ako pretekármi. Vždy sme sa ho mohli opýtať na čokoľvek, jeho dvere boli vždy otvorené. Bol to pretekár a veľmi milý chlapík."

Kimi Räikkönen, Alfa Romeo: "Veľmi smutná záležitosť. Súčasťou Formuly 1 bol veľmi dlho, k jazdcom bol vždy milý a držal nás pod kontrolou. Je to teda veľmi smutná vec... a nielen pre pretekársky šport, ale celkovo pre život ako taký."

Robert Kubica, Williams: "Sú to ťažké chvíle. Videl som, ako sa s ním včera Sebastian prechádzal a pomyslel som si, že ich nebudem rušiť, veď sa stretneme na piatkovom jazdeckom brífingu. Ale už sa tak nestane... Istým spôsobom bol ikonou Formuly 1, ale nielen nej. Bol to milý človek, ktorému ste vždy mohli dôverovať."

Daniel Ricciardo, Renault: "Vždy sme cítili, že bol na našej strane. Ako pokazené platne sme sa vždy sťažovali na množstvo vecí, ale on nás nikdy neodmietol a vždy nás vypočul. Pre šport toho spravil veľa. Máme na neho veľmi pekné a pozitívne spomienky. Spomínam si na svoju prvú VC Austrálie v roku 2012. Išiel som s Franzom (Tostom, pozn. red.), ktorý mi povedal, nech sa Charliemu idem predstaviť a naše vzťahy začnem pozitívne. Čas plynie rýchlo a je dôležité vedieť si ho užiť. Každý okamih, ktorý prežívame, považujeme za samozrejmosť. Počas tohto víkendu budeme určite súťažiť s poriadnou vášňou. Uvedomíme si, aké veľké šťastie máme, že môžeme byť v tejto pozícii."

Max Verstappen, Red Bull: "Bol to veľký, ozaj veľký šok. Ešte pred niekoľkými týždňami som s ním strávil deň v Ženeve. Dobre sme sa porozprávali o mnohých veciach. Keď som odchádzal, povedal som: 'Vidíme sa v Austrálii a čaká nás ďalšia sezóna pretekárskeho športu'. A potom prídu takéto správy. Neuveriteľné. Mal len 66 rokov. Musíme si vedieť vychutnať každý deň a každé ráno, keď sa zobudíme. Toto nie je len o Formule 1, je to aj o iných veciach v živote..."

Carlos Sainz, McLaren: "Mám mnoho dobrých spomienok. Spomínam si na svoj nováčikovský rok, bol so mnou často. Spomínam si na to, akú mimoriadnu pozornosť mi venoval. Chcel počúvať moje názory a doslova ma to šokovalo, lebo som bol len nováčik a myslel som si, že moje názory nikoho nezaujímajú. Aj k mladým jazdcom bol veľmi, veľmi otvorený. Spomínam si aj na to, ako som bol v prvom roku na trati obzvlášť agresívny, ale on za mnou neprišiel s tým, aby som sa upokojil. Povedal niečo iné: 'Podľa mňa je super, čo pre Formulu 1 s Maxom (Verstappenom, pozn. red.) robíte. Ukazujete nové štandardy, jazdíte agresívnejšie a vyvolávate otázky o pohybe pri brzdení.' Nepovedal mi, že s tým mám prestať. Povedal mi len to, aby som bol opatrný, pre F1 je to podľa neho skvelé a boj nás dvoch si každý užíva. Len máme byť opatrní. Vždy bol otvorený pre rozhovor a v prvom roku ma to ozaj dosť šokovalo. Keď som sa dnes dopočul tú správu, bol som zničený. Bol to jeden z chlapíkov, s ktorými som sa vždy rád porozprával."

Mario Andretti, bývalý pretekár a majster sveta: "Totálne šokujúce správy o úmrtí Charlieho Whitinga. Charlie bol skutočným obrom nášho športu a pravdepodobne je nenahraditeľný. Úprimnú sústrasť jeho rodine a každému, kto ho mal rád. Odpočívaj v pokoji kamarát."

Nico Rosberg, bývalý pretekár a majster sveta: "S veľkým smútkom som sa dopočul o úmrtí Charlieho Whitinga. O nás jazdcov sa tak zaujímal! Zaujímal sa aj o našu bezpečnosť a o to, aby to na trati bolo férové. Myšlienkami som hlavne s vami, pani Whitingová a s vašimi deťmi."

Gérard Neveu, WEC: "S veľkým smútkom som prijal správu o Charlieho úmrtí. V motoršporte to bol kľúčový človek. To, čo dosiahol ako riaditeľ pretekov F1 a okruhový inšpektor FIA, bolo úchvatné. Keď sa na takejto pozícii udržíte tak dlho, nie je to náhodou. Rešpekt Charlie, budeš veľmi chýbať."

Andrew Benson, BBC: "Charlie Whiting bol jednou z najpríjemnejších a najskromnejších persón, aké ste mohli stretnúť. Napriek neskutočne nabitému harmonogramu si vždy našiel čas a byť v jeho prítomnosti bolo potešením. Disponoval úžasným nádychom veselosti a skvelým humorom. Toto je veľmi smutný deň."

Vidžaj Malja, bývalý majiteľ Force Indie: "Obrovská tragédia. Bol centrálnym pilierom pravidiel Formuly 1 i pretekárskeho športu ako takého. Navyše to bola nádherná ľudská bytosť. Som šokovaný."

Števo Eisele, komentátor: "To nemôže byť pravda! Iba pár dni pred novou sezónou zomrel vo veku 66 rokov Charlie Whiting. Nielen dlhoročný riaditeľ pretekov, veľký profesionál, ale najmä slušný a rešpektovaný chlapík. Neopísateľná strata pre Formulu 1... Česť jeho pamiatke."

Tomáš Richtr, komentátor: "Tento bolestivý šok a neočakávanú ranu budem dlho rozdýchavať. V dejisku GP Austrálie na pľúcnu embóliu vo veku 66 rokov zomrel Charlie Whiting. Neuveriteľne citeľná strata najväčšej osobnosti FIA a F1 súčasnosti. Je mi strašne smutno a cez slzy ani nevidím na klávesnicu."

Sophia Flörschová, pretekárka: "Ťažké ráno pre celý motoršport. Formulu 1 ste v posledných dvadsiatich rokoch spravili takou férovou. Budete chýbať. Odpočívajte v pokoji, Charlie! Veľmi som si priala, aby som mohla súťažiť pred vami. Nezabudneme na vás."

Mark Gallagher, bývalý šéf Cosworthu: "Na Charliem bolo dobré to, že už v Brabhame sa veľa naučil o podvádzaní. Keď som bol v Cosworthe, tak som mu zavolal, že napriek zmrazeniu motora by som potreboval jednu súčiastku vylepšiť. Odpovedal: 'Poškoď nejakú na dynamometri, pošli nám fotky a povedz, že išlo o problém so spoľahlivosťou. Ostatní to takto robia a myslia si, že o tom neviem'. RIP Charlie."

Flavio Briatore, bývalý šéf tímov: "Drahý Charlie. Tragická správa, že už nie si medzi nami, ma hlboko šokovala. V F1 sme spolu strávili dvadsať rokov a aj keď sme občas mali rozdielne názory, vždy sme sa mimoriadne rešpektovali. Prišli sme o tvoju vášeň pre šport, čo je veľká strata. Myšlienkami a modlitbami som s tvojou rodinou."

doplníme...

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Charlie Whiting

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac