spravy.sk spravy.sk

Abiteboul nie je spokojný: Dobré auto viete postaviť aj bez technického riaditeľa
zdroj: Renault Sport

Abiteboul nie je spokojný: Dobré auto viete postaviť aj bez technického riaditeľa

Renault sa v snahe vrátiť na špicu štartového roštu musí boriť s mnohými problémami. Jedným takým sú aj B-tímy top stajní, ktoré spomaľujú progres tradičného továrenského tímu. V Renaulte s tým, prirodzene, nie sú spokojní, no Cyril Abiteboul pripomína, že tu nejde len o spokojnosť jeho tímu, ale i o blaho Formuly 1.

V prvom tréningu pred Veľkou cenou Austrálie chýbali Renaultu takmer dve desatinky sekundy na najlepšie Toro Rosso. Abiteboul očakáva, že jeho piloti budú tento rok o body bojovať práve s talianskym tímom, hoci ten vlani utrpel odchodom technického riaditeľa Jamesa Keya.

"Len sa pozrite na Toro Rosso. Podľa môjho názoru sú oni tímom, s ktorým sa budeme porovnávať, keď uvážime, kde sme na začiatku tejto sezóny," povedal v rozhovore pre Sky Sports F1 Cyril Abiteboul. "Väčšinu minulej sezóny nemalo Toro Rosso technického riaditeľa. Je zrejmé, k čomu sa schyľovalo. Napokon ani nepotrebujeme technického riaditeľa na to, aby sme vyprodukovali konkurencieschopné auto. To je pre nás problém."

Red Bull je vo výhodnej situácii, za veľmi podobné peniaze dostane dvojnásobné množstvo dát, keďže Toro Rosso nasadzuje toľko súčiastok Red Bullu, koľko len pravidlá povoľujú. Toro Rosso teda spomaľuje postup Renaultu a navyše napomáha rastu Red Bullu. Podobne je na tom i Ferrari, ktoré takto podporuje Alfu Romeo a Haas.

"Je tu obdobie pred Haasom a po Haase, ktoré vytvorilo tento precedens. Ja sa preto pýtam, ako sa tímy ako my, McLaren a Williams posunieme dopredu? Ako bude výrobca, ktorý ešte nie je vo Formule 1 a chce sa k nej pripojiť, rozmýšľať nad svojím príchodom, keď bez béčkového tímu nie je možné víťaziť?" upozorňuje Abiteboul. "Toto je pre mňa strategická otázka, ktorú musíme zvážiť pri diskusiách o roku 2021. Sezóny 2019 a 2020 sú už uzavreté, no ja dúfam, že pred rokom 2021 si všetci uvedomia, aká je to závažná otázka."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Renault

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac