spravy.sk spravy.sk

Marko: Hlúpa chyba našich stratégov
zdroj: Red Bull Content Pool

Marko: Hlúpa chyba našich stratégov

Pierre Gasly nebude na svoju prvú kvalifikáciu v Red Bulle spomínať v dobrom. Kvôli strategickej chybe sa jeho sobotňajšie počínanie skončilo už v prvej časti. Samotný jazdec za to však nemohol.

Stratégovia sa totiž rozhodli v Q1 staviť len na jeden pokus takpovediac „na istotu“. Avšak tím sa nepekným spôsobom prerátal, na čo doplatil práve Gasly. 

V Red Bulle sa rozhodli pošetriť pneumatiky, a tak dostali obaja piloti len jednu sadu pneumatík. S časmi sa muži na boxovom múre uspokojili, a tak sa rozhodli svoju účasť v prvej fáze ukončiť. V závere Q1 sa potom na trať vydali všetky tímy, vrátane najrýchlejších Ferrari (okrem Sebastiana Vettela) a Mercedesu, Red Bull však nie.

Časy 1:22.876s v podaní Maxa Verstappena a 1:23.020s Pierra Gaslyho mali obom stačiť na postup. Trať však neskutočne zrýchľovala a niektoré tímy sa dokázali zlepšiť aj o sekundu. Francúzsky pilot sa teda prepadol a na nápravu už bolo neskoro. Zajtra vyštartuje sedemnásty(!), pritom jeho čas bol len o 0,144s pomalší, než čas tímového kolegu.

„Hlúpa chyba našich stratégov, musíme sa mu za to ospravedlniť,“ povedal po kvalifikácií poradca tímu Helmut Marko.

„Nanešťastie, jeho druhé kolo nebolo rýchlejšie. Spoliehali sme sa na prvú sadu pneumatík – nanešťastie preňho sa to nepodarilo,“ povedal diplomaticky šéf tímu Christian Horner pre Motorsport.com. Je potrebné pripomenúť, že Gasly odjazdil v prvej časti kvalifikácie šesť kôl, ale všetky na tej jednej sade. Tím z dôvodu snahy šetriť pneumatiky nepristúpil k prezutiu a nevyslal Gaslyho na ďalší pokus. To sa mu napokon stalo osudným.

„Je ľahké povedať, že sme mali nasadiť ďalšiu sadu. Je to veľmi tesné a veľmi frustrujúce v jeho prvej kvalifikácii. Som si istý, že zajtra bude silný,“ uistil Horner.

„Myslím, že sme boli príliš optimistickí. Neočakávali sme, že trať sa v ďalšej fáze tak zlepší. Prvé kolo bolo dobré, mysleli sme, že zvládneme postúpiť, a to bolo príliš optimistické,“ povedal po kvalifikácií Gasly.

„Tím mi stanovil čas, ktorý sa mi podarilo dosiahnuť. Dostala nás však evolúcia trate, ktorá bola väčšia, než po minulé roky. Na vine nie je nikto. Je to len chybná kalkulácia. Musíme byť teda opatrnejší v našom prístupe,“ dodal Gasly.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Christian Horner

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac