spravy.sk spravy.sk

Prost chce menej technológie a viac priestoru pre vynaliezavosť
zdroj: TASR/AP

Prost chce menej technológie a viac priestoru pre vynaliezavosť

Alain Prost sa ako zástupca staršej pretekárskej generácie zasadzuje za to, aby tento šport nebol až tak založený na technológii. Sám by bol radšej, ak by viac úradovala dômyselnosť a vynaliezavosť.

"Sme v období, keď tu máme množstvo technológie a množstvo dát," povedal Prost pre magazín AUTO z dielne FIA. "Táto technológia je fantastická a pre veľkých výrobcov motorov aj veľmi dobrá, pričom čoraz viac a viac prepája spoločnosť so súťažením."

"Ale ak hovoríme o budúcom smerovaní športu, tak by sme sa podľa mňa mali vrátiť k tomu, keď bolo vo Formule 1 viac dômyselnosti a vynaliezavosti. Do čias, keď sme mali viac prekvapení a viac strategických možností."

"Šport musíme spraviť ľudskejším - má ísť o jazdcov a inžinierov," pokračoval Francúz. "Potrebujeme klásť dôraz na ľudskú stránku a možno o niečo menej na technológiu. Pochopiteľne, že potrebujeme mať aj to extrémne inžinierstvo, ale podľa mňa to musí byť vyváženejšie. Potom bude podľa mňa Formula 1 pochopiteľnejšia aj pre ľudí z prostredia mimo tohto športu."

V spomínanom magazíne dostal priestor aj legendárny inžinier Mauro Forghieri, ktorý skonštruoval niekoľko majstrovských Ferrari zo 60. a 70. rokov minulého storočia. Formulu 1 sleduje aj v súčasnosti, ale niektoré elementy modernej technológie sa mu príliš nepozdávajú.

"Presun smerom k hybridom je správny, ale rád by som videl viac skutočného predbiehania," skonštatoval. "Dosiahnuť sa to dá jedine tak, že sa zbavíme DRS, ktoré nenávidím. Okrem toho musíme zoslabiť aerodynamický prítlak a všetku inováciu napratať do oblasti spadajúcej do zóny rázvoru kolies. Takto by sme produkovali menšie turbulencie a fáza predbiehania by mala menej prekážok."

"Okrem toho by som odstránil aj mnoho pravidiel týkajúcich sa motorov, umožnil by som viac predstavivosti," dodal Forghieri.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Alain Prost

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac