spravy.sk spravy.sk

Villeneuve: Williams už nie je pretekársky tím, zaujímajú ho len peniaze
zdroj: Twitter/Williams

Villeneuve: Williams už nie je pretekársky tím, zaujímajú ho len peniaze

Po čase sa opäť o slovo prihlásil Jacques Villeneuve. Tentoraz si podal tím, s ktorým v roku 1997 získal svoj jediný majstrovský titul: Williams. Zatiaľ čo vtedy šlo o obávaného súpera v padoku, dnes sa skôr podobá na fackovacieho panáka. Podľa Villeneuveho sa už ani nemôže nazývať pretekárskou stajňou.

"Lídri tímu platia za zlé rozhodnutia, ktoré prijali v minulých rokoch," povedal pre kanadský Le Journal de Montreal Jacques Villeneuve. Tieto rozhodnutia sa však netýkajú priamo technického oddelenia, tie boli prijaté oveľa vyššie. "Oni už nie sú pretekárskym tímom. Sú verejnou inštitúciou, ktorá musí vždy na konci roka podať správu o svojej činnosti. Musia robiť len jednu vec: vytvárať zisk. Takže sú v pohode."

Hoci sa Williams potáca na posledných priečkach, finančne na tom nie je až tak zle. Kanaďan však pripomína: "Ak spoločnosť vytvorí za rok 2018 zisk šestnásť miliónov dolárov, je to kvôli tomu, že nemíňa dostatok peňazí na svoj pretekársky tím. Ich prezident nechce vo Formule 1 vyhrať, on chce zabezpečiť čo najviac pre akcionárov. Iba na tom teraz záleží."

Svetlom na konci nesmierne dlhého tunela, v ktorom sa Williams teraz nachádza, by mohol byť rozpočtový strop. Aspoň tak to vidia predstavitelia Formuly 1 a samotných tímov. Villeneuve má úplne opačný pohľad.

"Formula 1 by mala reprezentovať absolútne excesy, ale teraz sú z nej ekonomické preteky. Limitujeme použitie motorov na tri kusy na sezónu a potom trestáme. Toto nie je Formula 1," zdôrazňuje Villeneuve a vysvetľuje, prečo tímom v strede poľa a nižšie, medzi ktoré patrí aj Williams, rozpočtový strop nepomôže k víťazstvám. "Ak nastavíme rozpočtový strop na nejakých sto miliónov, čo sa stane? Mercedes určite minie tých sto miliónov, ale tímy zo stredu ako napríklad Haas alebo Alfa Romeo, a aj ostatní, budú míňať pätinu z toho, aby zostali na piatom alebo šiestom mieste."

"Poviem vám, čo sa stane: menšie organizácie si len napchajú viac peňazí do svojich vreciek. Formule 1 to nepomôže. Je to smiešne, ak sa ma pýtate na môj názor," dodal.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Jacques Villeneuve

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac