spravy.sk spravy.sk

Ferrari nesie do Baku novinky: Bude to prvý krok vo vývoji SF90
zdroj: TASR/AP

Ferrari nesie do Baku novinky: Bude to prvý krok vo vývoji SF90

Ferrari bolo po predsezónnych testoch pasované do role hlavného favorita majstrovstiev, ale v úvode ročníka tieto očakávania nenaplnilo. Mercedes vybojoval vo všetkých troch doterajších podujatiach dvojité víťazstvá a má našliapnuté za ďalšími majstrovskými titulmi.

Nico Rosberg, ale aj niektorí ďalší pozorovatelia, začali spochybňovať aerodynamickú filozofiu, na ktorú Ferrari stavilo. Auto je na rovinkách síce rýchle, ale v zákrutách výrazne stráca. Zdá sa, že červení zatiaľ nenašli správny kompromis. Do Baku však prinesú viaceré vylepšenia.

"Po troch podujatiach, ktoré rozhodne neprebehli tak, ako sme chceli, je pre nás táto veľká cena ďalším dôležitým okamihom," uviedol šéf Ferrari Mattia Binotto v tímovom preview pred VC Azerbajdžanu. "Na podujatie sme sa pripravovali veľmi dôsledne, analyzovali sme všetky nazbierané dáta a sledovali sme oblasti, v ktorých by sme sa mohli zlepšiť."

"Nuž a okrem toho sme pracovali aj na prispôsobení nastavenia a manažmentu pohonnej jednotky charakteristikám okruhu. Baku má veľmi dlhú rovinku, ktorá má jedinečné požiadavky tak na spaľovací motor, ako aj na hybridné súčasti pohonnej jednotky. Na tomto mieste sa predbieha relatívne ľahko - sčasti aj vďaka DRS, pričom tohtoročný vplyv tohto zariadenia je ešte silnejší. Asfalt je hladký, takže opotrebenie gúm je zvyčajne slabé, avšak keďže do gúm prúdi menšie množstvo energie, môže byť ťažké dostať ich do správneho teplotného okna."

"Z minulých skúseností vieme, že v Baku existuje veľká šanca na výjazd safety caru. Preto je dôležité zohľadniť v príprave stratégie pre tieto preteky aj tento aspekt. Do Baku prinesieme niekoľko vylepšení; bude to prvý krok vo vývoji SF90," dodal Binotto.

Na Azerbajdžan sa veľmi teší nový pretekár Ferrari Charles Leclerc: "Tento okruh jednoducho milujem a vždy som tam podával veľmi dobré výkony. V F2 som vyhral a okrem toho získal aj ďalšie pódium, v F1 som tam v minulom roku vybojoval prvé body. Je to unikátny okruh, aký nenájdete nikde inde na svete. Základné pravidlo je jednoduché - počas pretekov nikdy ani na sekundu nestraťte koncentráciu, pretože po prvej chybe ste v múre."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ferrari

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac