spravy.sk spravy.sk

Bottas o tom, aká je v tomto roku jazda za iným autom
zdroj: Mercedes

Bottas o tom, aká je v tomto roku jazda za iným autom

Formula 1 pristúpila pred začiatkom tejto sezóny k aerodynamickým zmenám, vďaka ktorým malo byť nasledovanie ostatných áut o niečo jednoduchšie. Pretekári mali byť schopní priblížiť sa k súperom a predbiehať, ale je to skutočne tak?

"Aj keď ste len tri alebo štyri sekundy za súperom, tak sa už viac kĺžete," reagoval na túto tému Valtteri Bottas. "Pneumatiky to viac prehrieva a potom je to náročnejšie. Takáto však Formula 1 bola už dlho. Ten, kto je vo vedení, to dokáže trochu kontrolovať a istým spôsobom to má vždy jednoduchšie."

Jazda v čistom vzduchu je naďalej omnoho výhodnejšia a prvý pretekár je na tom teda lepšie, ako jeho súperi. "Ale myslím si, že nasledovanie áut je o niečo lepšie," potvrdil Bottas. "Je fajn, že keď za niekým idete, auto už nerobí nič vtipné. Len jednoducho celkovo stratí prítlak."

"V minulom roku sme cítili väčšie turbulencie a pohyb auta. Tentoraz je to stabilnejšie, ale aj tak strácame priľnavosť a prítlak," skonštatoval Fín, podľa ktorého pri jazde za súperom jednoducho "nemáte dosť vzduchu na to, aby krídla fungovali, takže musíte stratiť priľnavosť. Takto to funguje."

Nuž a Mercedes, ktorý má viac prítlaku ako súperi, na to môže doplácať výraznejšie. "V iných autách som nesedel, takže neviem, aký je to pocit, ale keďže sme boli v Šanghaji v zákrutách rýchlejší, mali by sme mať dosť silný prítlak."

"Ono to napokon ide ruka v ruke. Čím viac prítlaku máte, tým viac ho za iným autom aj stratíte a tým o väčšie množstvo času na kolo prídete," dodal Valtteri Bottas.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac