spravy.sk spravy.sk

Vettel identifikuje problém Ferrari: Auto nevie z gúm extrahovať grip
zdroj: TASR/AP

Vettel identifikuje problém Ferrari: Auto nevie z gúm extrahovať grip

Prvá časť sezóny je za nami, v Barcelone sa karty rozdajú opäť; tímy už tradične prinesú na prvé podujatie európskej časti rozsiahle balíky noviniek. Továreň Ferrari má čo dobiehať, okrem problémov s aerodynamikou, ktoré boli evidentné hlavne v Číne, hrajú podľa Sebastiana Vettela veľkú úlohu v neschopnosti využiť výkon auta aj pneumatiky. Nemec si myslí, že pneumatiky zasadzujú Ferrari ešte tvrdší úder ako chýbajúci aerodynamický balans.

Ferrari si nemôže dovoliť čakať s novinkami až na Španielsko, a preto časť z pripravovaných vylepšení prinieslo už do Baku. Vettel si zlepšenia všimol, ako sám potvrdil na tlačovej konferencii: "Myslím si, že naše auto posunuli o stupeň vyššie. Dominujúcim faktorom je však to, ako pracujeme s pneumatikami. Je v nich ešte veľa výkonu."

"Naše doterajšie problémy v pomalších zákrutách sa podľa mňa netýkali ani tak aerodynamiky ako mechanického gripu. Máme veľa domácich úloh na najbližšie týždne. Som si istý, že keď všetko dáme dokopy, budeme mať silné auto. Potom budeme môcť aj intenzívnejšie zabojovať. Avšak v tejto fáze, keď spriemerujeme naše prvé štyri preteky, nie sme dostatočne rýchli," uvedomuje si štvornásobný majster sveta. "Do Barcelony nejdeme ako favoriti, no tím je dobre naladený. Na auto nasadíme pár nových vecí, lebo je kľúčové ich dobehnúť a veci otočiť."

Vettel pokračoval: "Potrebujeme mať viac rýchlosti, je to jednoduché. U nás je to viac o tom, ako dostať auto do správneho okna, zatiaľ čo im to doň asi zapadne ľahšie. Hlavne na trati, akou je táto, potrebujete sebavedomie, musíte svojmu autu veriť. Ja mu ešte neverím. Nejazdím najlepšie, ako viem, pretože auto neodpovedá tak, ako by som chcel. Potom je to také neprirodzené. Asi to už všetci zažili, ten pocit asi zažili všetci jazdci. Zdá sa, že som citlivejší na týchto prvých pretekoch ako na testoch. Testy boli vážne dobré, ale tie sú už dávno za nami."

Sebastian Vettel a Valtteri Bottas na pódiu
TASR/AP

Heppenheimčan stratil na Mercedesy hlavne v prvom stinte. Po skoršej zastávke v boxoch sa väčšinu času držal dve až tri sekundy za Lewisom Hamiltonom, no o nič vážnejšie sa nepokúsil. Po fáze VSC už na Brita vpredu nemal nárok, keďže mu vychladli pneumatiky a dostať ich do prevádzkovej teploty bolo nad sily jeho aj auta.

"V prvom stinte som mal vážne problémy s jazdením za ním, tiež sa mi ťažko hľadal rytmus. Ťažké bolo aj vyextrahovať z pneumatík grip," pripomína problémy Ferrari SF90 Vettel. "Myslím si, že som mal veľmi chladné pneumatiky a zničil som ich. Keď sa zohriali, boli už zničené, takže nikdy nefungovali. Cítil som sa veľmi nepohodlne, nekonzistentne, nemal som dôveru v auto, čo tu nebýva dobrým znamením."

"Potom som zostal prekvapený. Už som čakal, že to bude dlhé a namáhavé popoludnie. Po zastávke som nemal s gumami žiadne problémy. Auto bolo celkom dobré, mohol som zatlačiť a dokázal som sa ich držať. S modrými vlajkami som nemal veľa šťastia, videl som, že Lewis sa dočkal aj dobrej clony," doplnil Nemec, ktorý na páske stratil na bližší Mercedes desať sekúnd.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Azerbajdžan

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac