spravy.sk spravy.sk

Gasly v Baku prekročil palivové obmedzenie o 0,02 gramu
zdroj: TASR/AP

Gasly v Baku prekročil palivové obmedzenie o 0,02 gramu

Pierre Gasly nazbieral počas azerbajdžanského súťažného víkendu hneď niekoľko zásadných trestov. Dovedna trikrát bol potrestaný štartom z boxovej uličky, pričom raz za to mohlo kvalifikačné prekročenie maximálneho povoleného prietoku paliva.

Ten je stanovený na 100 kilogramov na hodinu, takže ak si to prerátame, ide o 28 gramov na sekundu. Gasly dosiahol v Q1 celkovo najrýchlejší čas, čo bolo okamžite podozrivé, ale prekročenie spotreby vraj na to vplyv nemalo. Jednoducho sa mu podarilo chytiť do dokonalej vzduchovej clony.

"V zásade je to tak, že merač prietoku paliva občas vykazuje určitú osciláciu," vrátil sa k situácii šéf Red Bullu Racing Christian Horner. "Vo svojom kole chytil dobrú clonu myslím od Racing Pointu, vďaka čomu sa v najvyššom prevodovom stupni dostal až na obmedzovač."

"Vyvolalo to takú rezonanciu, že sme poskočili mimo limitu o nejakých 0,02 gramu. Z hľadiska výkonu to nemalo absolútne žiadny vplyv, ale FIA má v tomto nulovú toleranciu. Následne sme zmenili daný programový kód, kvôli čomu dostal ďalší trest. Stalo sa tak až v parc fermé, takže sa penalizácii nevyhol," skonštatoval Horner.

Pár slov k téme povedal Christian Horner aj v ďalšom rozhovore, z ktorého cituje Speedweek: "Osobne som presvedčený o tom, že trest nebol primeraný. Rovnaký trest by sme dostali aj v prípade, ak by sme ho na trať poslali s o 50 kilogramov ľahším autom. Niečo tu teda nesedí."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Christian Horner

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac