spravy.sk spravy.sk

Berger spomína na Sennu, vraj mohol vyhrávať ešte päť rokov
zdroj: Red Bull / GEPA

Berger spomína na Sennu, vraj mohol vyhrávať ešte päť rokov

Gerhard Berger bol v rokoch 1990 až 1992 kolegom Ayrtona Sennu. Po boku jedného z najlepších pretekárov všetkých čias príliš nezažiaril a výkonnostne na neho nestačil, ale vraj si mali čo dať. Gerhard naučil svojho kolegu smiať sa, Ayrton Gerharda pretekať.

"V tom čase sme mali poriadne tvrdý pretekársky šport. Skutočne tvrdý," povedal Berger v rozhovore pre agentúru Reuters a následne si zaspomínal na vtipnú príhodu z dovolenky v Austrálii, kde bol spolu so Sennom, šéfom McLarenu Ronom Dennisom a jeho manželkou Lisou.

"Večer som si šiel zabehať. Bolo tam golfové ihrisko a okolo poskakovali tieto veľké veci," reagoval Rakúšan na množstvo žiab. "Zašiel som teda za vrátnikom, dal som mu sto dolárov a povedal som mu, nech mi nejaké prinesie."

"Doniesol mi celú tašku. Možno 50 žiab. Lisu Dennisovú som požiadal o pomoc. Boli sme na večeri, vzal som kľúče od Ayrtonovej izby, išli sme tam a tie žaby sme mu dali absolútne všade."

Ayrtona to pochopiteľne nepotešilo a bol poriadne nahnevaný. Ráno si Bergera vyhľadal a slovne mu dal zabrať. Gerhard však vtipne zareagoval slovami "A kde si našiel hada?" čo vraj Ayrtonovi nedovolilo spať celú ďalšiu noc.

Známy je aj príbeh o tom, ako bola fotografia v Sennovom pase nahradená pornografickým záberom, no pretekár o tom nič netušil. Keď išiel ukázať svoju totožnosť, začali problémy. Berger to vraj zvalil na Alaina Prosta.

Dvojica toho zažila viac ako dosť a veľmi blízki si boli až do Sennovej smrti, od ktorej uplynulo v stredu 1. mája už 25 rokov. "Keď prerušili preteky, Bernie prišiel a povedal, že je von z auta. V našom jazyku to znamená, že je OK. Tak som sa ani nepýtal..."

Preteky boli reštartované, ale Berger už odjazdil len jedenásť kôl a odstúpil. V garáži sa dozvedel, že Senna bojuje o život a spolu s trénerom Josefom Lebererom sa za ním vybral do nemocnice v Bologni. Vstúpil aj na operačnú sálu.

"Na jeho hlave tam naďalej niečo robili, bola zakrytá," pripomenul Berger. "Ale úprimne si myslím, že v tej chvíli bol už mŕtvy. Chvíľu sme stáli pri ňom a potom sme odišli."

"Tieto veci sú veľmi ťažké. Prídete o kolegu... ja som v tomto prípade prišiel o kamaráta. Na druhej strane sme všetci vedeli, že v našom športe sa tieto veci stávajú a treba sa s tým vyrovnať."

Ak by Senna nezomrel, tak by podľa Bergera vo Williamse dokázal veľké veci: "Niekedy myslím na to, že ak by bol Ayrton vo Williamse v čase, keď prišlo to Neweyho obdobie... nemyslím si, že by počas piatich rokov vyhral niekto iný."

V roku 1994 sa napokon o titul do posledných pretekov bil Sennov kolega Damon Hill, ktorý po pochybnom závere sezóny nestačil na Michaela Schumachera. Ďalšie tituly získal Williams v rokoch 1996 a 1997, keď sa postupne tešili Hill a Jacques Villeneuve. Senna teda mohol zažiť veľmi dobré roky.

"Ale jeho snom vždy bolo odísť do Ferrari," pripomenul 59-ročný Berger, pričom vieme, že Ayrton už v závere roku 1993 rokoval s Jeanom Todtom. "Vždy mi hovoril: 'Gerhard, jedného dňa chcem byť vo Ferrari, ale ešte jednoducho neprišiel okamih, keď by boli dosť dobrí na to, že by som s tým autom dokázal niečo odviesť'."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ayrton Senna

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac