spravy.sk spravy.sk

Tost chváli Albona, na Red Bull však ešte pripravený nie je
zdroj: TASR/AP

Tost chváli Albona, na Red Bull však ešte pripravený nie je

Jedným z nováčikov, ktorí v tomto roku začali svoje pôsobenie vo Formule 1, je Alexander Albon. Mladý Angličan súťažiaci s thajskou licenciou zatiaľ podáva veľmi dobré výkony a napĺňa očakávania. Dokonca ich aj prekonáva.

"Už po prvých testoch v Barcelone som povedal, že Alex bude podľa mňa prekvapením sezóny," povedal šéf Toro Rosso Franz Tost pre Motorsport-Total.com. "Dá sa s ním spolupracovať celkom normálne, počúva inžinierov i tím. Podľa mňa je to dôležitý predpoklad pre to, aby sa v tomto poli napokon osvedčil. Do týchto chvíľ odvádzal super výkony."

Dokonca sa už špekulovalo aj o tom, že by Albon mohol čoskoro nahradiť Pierra Gaslyho v Red Bulle. Tost to však rázne odmietol: "Nie je šanca! Red Bull je iná liga. Red Bull je tím, ktorý bojuje o víťazstvá a o majstrovské tituly. Podľa mňa potrebuje minimálne dva či tri roky. Vždy hovorím, že to je obdobie, ktoré jazdec potrebuje na to, aby vedel, ako to s ním pôjde ďalej."

"Viem to doložiť aj príkladmi. Vo svojom prvom roku je v kvalifikácii neprestajne konfrontovaný s novými situáciami. Vezmime si Baku: slnko tam cez výškové budovy svieti v kvalifikácii inak, ako tomu bolo v poslednom tréningu. Grip je odrazu iný. S danými podmienkami bol prvýkrát konfrontovaný až v kvalifikácii a bol v tom rozdiel."

"Dá sa povedať, že ani v budúcom roku nebude vopred vedieť, aké bude počasie. Je to pravda, ale už aspoň bude mať skúsenosti týkajúce sa toho, ako prechádzať cez obrubníky, pod akým uhlom vstupovať do zákrut, ako reagovať s brzdami, akú rýchlosť si odniesť zo zákrut, aby následne optimálne zrýchľoval," zamýšľal sa Rakúšan.

Tost vzápätí pripomenul prípad Charlesa Leclerca. Označil ho za výnimku, ktorá napredovanie zvládla o niečo rýchlejšie. "Odporuje to téze, že jazdec nevyhnutne potrebuje tri roky na dobrú prípravu. Ale podľa mňa to v normálnom prípade skutočne trvá dva až tri roky."

"Taký Gasly mal veľmi dobrú prípravu. Jazdil vo Svetovej sérii Renaultu, ktorá je z hľadiska rýchlosti veľmi podobná Formule 2. Potom bol dva roky v F2 a rok v Japonsku, pričom tamojšia séria (Super Formula, pozn. red.) má najbližšie k F1. Mal teda veľmi dobrý základ."

"Dostať sa do F1 je jedna vec, ale druhá vec je tá, ako sa potom v F1 dokážete prebiť nahor. Záleží to od toho, ako vás tím podporuje, ale aj od toho, akú máte silu, ako ste na tom mentálne a ako ste motivovaný učiť sa nové veci a vyvíjať sa. Toto všetko je vopred veľmi ťažké povedať," dodal Franz Tost.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Franz Tost

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac