spravy.sk spravy.sk

Surer o Zandvoorte: Zápchy ako v Le Castellet, ale na druhú!
zdroj: Fake Charlie Whiting

Surer o Zandvoorte: Zápchy ako v Le Castellet, ale na druhú!

Formula 1 a v budúcej sezóne po 35 rokoch vráti do Zandvoortu. Ide o historický okruh, kde sa pravidelne súťažilo v rokoch 1952 až 1985, ale nájdeme aj kritické reakcie. Problém bude so zápchami a nemáme čakať ani veľa predbiehania.

"Keď sme počuli sťažnosti na Le Castellet, na chaos a divákov v zápchach, tak v Zandvoorte to bude to isté, ale na druhú," povedal bývalý pretekár Marc Surer, ktorý štartoval na doposiaľ poslednej VC Holandska v roku 1985, pre meinsportpodcast.de.

Švajčiar však má aj ďalšie skúsenosti: "Bol som tam aj ako riaditeľ pretekov DTM a okolo 22:00 sme sa vzdali nádeje, že by sme mohli opustiť mesto. Toto bude katastrofa. Musíte tam buď priletieť vrtuľníkom, alebo doraziť loďou. Cestou však nie!"

Organizátori pretekov však majú plán a transport fanúšikov chcú naplánovať prostredníctvom verejnej dopravy. Jednak by mala premávať kyvadlová autobusová doprava, ale jednak by mala byť hojne využívaná železnica, ktorá je priamo napojená na Amsterdam. Železničná stanica je od okruhu vzdialená len dva kilometre, čo je ideálne.

Ďalší problém sa však bude týkať predbiehania. "Bude to procesia," skonštatoval Surer. "Tam sa nedá predbiehať. Ja si to jednoducho neviem predstaviť. Rovinka je príliš krátka, bude to niečo podobné ako Maďarsko."

"Zandvoort už nie je taký plynulý, ako bol predtým. A má aj jednu strašidelne pomalú a úzku šikanu. Formula 1 tam môže jazdiť, ale je dosť otázne, či je táto trať ako taká skutočne na úrovni Formuly 1."

Okruh bude treba na niekoľkých miestach upraviť a aj Surer je zvedavý na to, čo všetko kompetentní spravia. "Zákrutu Tarzanbocht asi ani nespoznáme, pretože tam musí pribudnúť veľká výbehová zóna. Okruh tak trochu znetvoria. Bolo by fajn, ak by to nechali tak, ako to je, pretože to by bol typický Zandvoort. Ja si však myslím, že ten okruh tými typickými výbehovými zónami zničia."

Okolie okruhu v malom mestečku na pobreží mora však má svoje čaro. "Vždy sme tam boli radi. Je príjemné byť tam, vládne tam totiž špeciálna atmosféra. Ale keď zafúka vietor, tak príde silnejšia piesočná búrka ako v Bahrajne. Vietor sa otočí a odrazu ste o dve sekundy na kolo pomalší," dodal Marc Surer.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Holandsko

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac