spravy.sk spravy.sk

Ricciardo sa obáva „procesie“ v Zandvoorte: Je to ako mestská trať
zdroj: TASR/AP

Ricciardo sa obáva „procesie“ v Zandvoorte: Je to ako mestská trať

Návrat holandského okruhu Zandvort do kalendára Formuly 1 sprevádzajú zmiešané dojmy. Trať totiž neponúka množstvo príležitostí na predbiehanie a podľa mnohých názorov sa do súčasnej éry F1 príliš nehodí. S týmto názorom súhlasia aj niektorí piloti s jazdeckými skúsenosťami zo slávneho okruhu.

Zandvoort má nepochybne úžasnú prímorskú atmosféru. Patrí tiež k miestam, ktoré dýchajú veľkolepou históriou, veď pretekalo sa tu už od konca druhej svetovej vojny. Premiérová Veľká cena Holandska sa uskutočnila v roku 1955, ovládol ju Juan Manuel Fangio na Mercedese. S drobnými výnimkami potom vítal kráľovnú motoršportu po tri dekády. Naposledy tu v roku 1985 zvíťazil Niki Lauda.

A v roku 2020 sa po 35 rokoch dočkáme rozšírenia menoslovu víťazov, ktorých lídrom je Jim Clark, ten v Zandvoorte preťal cieľovú pásku na prvom mieste celkovo štyrikrát. Už teraz to ale vyzerá, že väčšina ľudí dokáže predpovedať, kto sa ním o rok stane, bude to víťaz kvalifikácie. Súčasné široké a dlhé monoposty totiž budú mať veľké problémy sa na tomto okruhu navzájom obísť.

„Poviem to úprimne, trať je z pohľadu pilota úžasná,“ povedal Daniel Ricciardo pre Motorsport.com, ktorý tu v rokoch 2008 a 2009 odjazdil dve podujatia F3 Masters. „Je to vysokorýchlostný okruh zo starej školy, na ktorom potrebujete mať poriadne gule. Z hľadiska jazdy s ním nič nie je v neporiadku. Ale ako rýchle, a ako úzke sú niektoré miesta na trati? Nemyslím, že predbiehanie tam bude zvlášť vzrušujúce, ale je to možno len môj pocit.“

„Pri našich súčasných rýchlostiach bude nasledovanie auta pred vami mimoriadne náročné,“ hovorí Ricciardo. Pilot Renaultu sa pritom obáva, že sa preteky zmenia v "procesiu" áut a neposkytne príležitosti na predbiehanie.

„Som trochu rozpoltený, jazdiť tam bude fajn, ale pretekať? So súčasnou šírkou áut je to v niektorých častiach niečo ako mestský okruh. Bude zložité odjazdiť tam naozaj vzrušujúce preteky,“ uzavrel Austrálčan.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Daniel Ricciardo

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac