spravy.sk spravy.sk

Vážená FIA a Liberty Media: zachráňte F1!
zdroj: TASR/AP

Vážená FIA a Liberty Media: zachráňte F1!

Ctení Jean Todt, Chase Carey, Ross Brawn a Sean Bratches,

obraciam sa na vás v mene miliónov vášnivých formulových fanúšikov.

Milujeme tento šport už celé roky a obdivujeme excelentnosť najlepších. Nenecháme si ujsť žiadne prenosy, články, analýzy, všetko pozorne sledujeme na sociálnych sieťach, ale už dlhšiu dobu sa pýtame: kam smeruje Formula 1?

Máme novú zvučku, grafiku, detičky na štartovom rošte, efektné upútavky, skvelú šou pred pretekmi, štýlové fanzóny, prekonávame traťové rekordy. Ale máme aj tiché pohonné jednotky namiesto hlučných motorov, jednozastávkové stratégie a učebnicovú spotrebu namiesto čistého pretekania, DRS namiesto predbiehania, pomaľované parkoviská namiesto okruhov, trojnásobné rozpočty pri predstieranom šetrení nákladov a to všetko pri čoraz redšie obsadených tribúnach a deprimovaných fanúšikoch pri televíznych obrazovkách či tabletoch. 

Ale hlavne, sme nútení sledovať tyranizujúci monopol jednej značky, ktorý buď nechcete alebo neviete zastaviť. Ako ukázala história, oba prístupy sú z dlhodobého hľadiska jednoducho škodlivé a sebazničujúce.

Chase, v šiestej sezóne modernej turboéry je lojálnosť fanúšikov na prudkej hrane. Po pretekoch v Španielsku mi písal kamarát, ultrafanúšik Lewisa Hamiltona a sklamane mi oznámil, že takéto víťazstva už ani jeho netešia. Majstrovský Mercedes si za svoje úspechy zaslúži totálny rešpekt a obdiv, ale začína sa chytať do vlastnej pasce. Matematika nepustí: 105 VC = 79 strieborných víťazstiev! Sám Hamilton triumfoval v 51 percentách týchto pretekov.

Ross, stvoril si monštrum, ktoré už prerástlo samotnú F1. Diktuje si podmienky, tajne testovalo pneumatiky Pirelli, prostredníctvom satelitných tímov protestuje proti inováciám konkurentov, blokuje snahy o výraznejšie zmeny a eliminuje tak potrebný príchod ďalších automobiliek či výrobcov motorov. Navrhované pravidlá od navonok prelomovej sezóny 2021 sa tak stávajú paškvilom bez štipky ambícii a trvalej udržateľnosti... Ale možno vám to v excelovskej tabuľke stále vychádza.

Vážené Liberty Media. Nenechajte si už viac skákať po hlave a zoberte zodpovednosť do vlastných rúk. Áno, nie je to jednoduché a nezávidíme vám. Určite ste nečakali, že za 8 miliárd sa dostanete do takejto nelichotivej pozície. Nikto iný ju však za vás nevyrieši, ale zároveň nie je hanbou poprosiť o pomoc napríklad emeritného bossa - Bernieho. V rovnako krízovom roku 2004 to zvládol síce drsne, ale efektívne. Formula Ferrari bola obmedzená.

Sean, ani ten najsilnejší marketingový make up nezabezpečí to, po čom väčšina fanúšikov túži. Aspoň trochu nepredvídateľné preteky a bitky v šampionáte. Pri konkurencii takých brilantných súťaží ako sú futbalová Liga majstrov, anglická Premier league, NHL, NBA, NFL totiž všetci vidíme, že všetko je možné nielen po športovej stránke, ale zároveň to je aj ekonomicky rentabilné a stále divácky atraktívne.

Jean, nepísali sa mi tieto riadky ľahko a nepochybujem o tom, že samotná FIA tiež nie je nadšená. Ešte stále to však nie je stratené, aj keď sekundová ručička sa nezadržateľne blíži k dvanástej hodine. Čo takto upustiť od prehnanej komplikovanosti, zastaviť vydieranie najsilnejších a vrátiť sa k pravej DNA športu, ktorý tak milujeme? Nech sa Formula Mercedes opäť zmení na Formulu 1.

V mene všetkých fanúšikov vám silno držíme palce!

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac