spravy.sk spravy.sk

Helmut Marko: Mercedes je dominantnejší ako kedykoľvek predtým
zdroj: Red Bull Racing

Helmut Marko: Mercedes je dominantnejší ako kedykoľvek predtým

V priebehu stredajších testov bol najrýchlejší Nikita Mazepin, ktorý dostal šancu v Mercedese. Mal síce najmäkšie pneumatiky C5, ale jeho výkon bol aj tak pozoruhodný. Po šiestich podujatiach F2 má na svojom konte len štyri body a je až šestnásty, no v Mercedese to odrazu naložil aj esám Formuly 1.

"To, že druhotriedny pilot Formuly 2 dokáže v Mercedese okamžite dosiahnuť najlepší čas, nám predsa ukazuje, aký dominantný Mercedes je," povedal poradca Red Bullu pre motoršport Helmut Marko v rozhovore pre Auto Bild Motorsport. "A je dominantnejší ako kedykoľvek predtým."

Mazepin dostal šancu v Mercedese len vďaka peniazom svojho otca, ktorý mu v priebehu roka zaplatil viacero testovacích dní s monopostom z roku 2016; podľa ABMS ide o päť dní za celkovo desať miliónov eur, no predtým sa hovorilo až o dvanástich dňoch. Nuž a okrem toho si vyjednal i tieto testy s aktuálnym strojom.

"Jedna vec ma prekvapila: to, že sa Mercedes nepokúšal skrývať karty a nezabránil Mazepinovi dosiahnuť takýto najlepší čas. Len vďaka tomu je ich nadradenosť prvýkrát skutočne poriadne viditeľná."

V Barcelone strieborní dominovali hlavne v treťom sektore. V kvalifikácii boli o osem desatín sekundy rýchlejší ako Ferrari, ale v pretekoch ešte výraznejšie. Teraz od nich musíme čakať aj dvojité víťazstvo v Monaku. Podľa Rakúšana by bolo všetko iné prekvapením.

"Aj keď má Mercedes najdlhší rázvor, bude tam ich náskok asi ešte väčší. Sú skutočným trakčným monštrom, čo je pre Monako alfou i omegou. Aj my sme našli niečo k dobru, ale ani zďaleka to nestačí."

"Nuž a ak Ferrari nedokáže generovať prítlak a nebude mať trakciu, tak v Monaku skončia možno na šiestom či siedmom mieste. Ich slabina bola naposledy v Barcelone viditeľná hlavne v treťom sektore, ktorý najviac pripomína Monako. Ich motor je veľmi dobrý, ale chýba im prítlak a extrémne im chýba trakcia," dodal Helmut Marko.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Helmut Marko

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac