spravy.sk spravy.sk

Veľká blamáž McLarenu, Alonso sa nekvalifikoval do Indy 500
zdroj: McLaren Indy

Veľká blamáž McLarenu, Alonso sa nekvalifikoval do Indy 500

McLaren a Fernando Alonso pred časom oznámili snahu o útok na víťazstvo v slávnych pretekoch Indianapolis 500. Na rozdiel od roku 2017, keď spolupracovali s tímom Andretti Autosport, teraz postupovali na vlastnú päsť a dopadlo to veľmi zle.

Aj keď je Alonso pretekár svetových kvalít, celé tohtoročné pôsobenie vyznievalo veľmi amatérsky. Po jeho tréningovej havárii trvala oprava auta tak dlho, že tím vynechal celý ďalší testovací deň: Felix Rosenqvist pritom havaroval o šesť hodín neskôr, ale auto mu stihli opraviť už na začiatok jázd.

Aj preto bolo pomerne logické, že Alonso sa v kvalifikácii nedostal medzi tridsiatku najlepších. V následnom tréningu bolo jeho auto zvláštne nastavené a odieralo sa o asfalt, nuž a keďže začalo pršať, nedostal čas na nápravu.

V nedeľnom "Bump Day" dostali šiesti najpomalší jazdci príležitosť predsa len sa kvalifikovať. Postupovali traja, ale Alonso sa medzi nich nedostal. Dlhšie sa síce zdalo, že priemer 227,353 míľ za hodinu by mohol stačiť, no v záverečnej jazde ho vyradil Kyle Kaiser s výkonom 227,372 míľ za hodinu a pridal sa tak k dvojici Max Chilton a Sage Karam.

Aj tento príbeh je zvláštny, pretože Kaiser v tréningu veľmi tvrdo havaroval. Jeho tím Juncos nemal žiadneho sponzora (prišiel o neho pred pár dňami) a zdalo sa, že nemá šancu poskladať auto, ktoré by bolo schopné štartovať. Ale podarilo sa to a Alonsovi uchmatol miestenku.

Okamžite sa začalo špekulovať o tom, že McLaren ju odkúpi, ale táto stajňa to odmietla: "Na budúci víkend súťažíme. To je všetko."

"Vrátime sa," povedal šéf McLarenu Zak Brown. "Nič si nechceme kupovať, chceme si to zaslúžiť. Kúpiť si to môže každý. Do súťaže sa chceme dostať zaslúžene."

"Ťažký týždeň, nepochybne," prihlásil sa Fernando Alonso o slovo cez Twitter. "Aj dnes, s celkom odlišným nastavením a prístupom, sme sa pokúsili dať do toho maximum. Štyri kolá som šiel absolútne naplno, ale neboli sme dosť rýchli. Na tomto mieste nikdy nie je ľahké jazdiť v rýchlosti vyše 227 míľ za hodinu."

Následne vydal ďalšie stanovisko aj Zak Brown: "Som neskutočne sklamaný za našich fanúšikov, náš tím, našich partnerov i Fernanda. Bolo nám jasné, že to bude ťažké, ale neexistujú žiadne výhovorky: neodviedli sme dosť dobrú robotu. Uznanie patrí tím, ktorí ju odviedli. Tím dal do všetkého svoje srdce i dušu a ďakujem im."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Fernando Alonso

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac