spravy.sk spravy.sk

Reakcie na úmrtie Nikiho Laudu: Ciao Niki
zdroj: TASR/AP

Reakcie na úmrtie Nikiho Laudu: Ciao Niki

V pondelok 20. mája 2019 nás vo veku 70 rokov opustila legenda Formuly 1, Niki Lauda. Prinášame vám prvé reakcie pretekárskeho sveta.

F1.com: "Odpočívaj v pokoji Niki Lauda. Navždy budeš v našich srdciach, navždy nesmrteľný v našej histórii. Komunita motoršportu dnes žiali nad zničujúcou stratou skutočnej legendy. Všetci v F1 sme myšlienkami s jeho kamarátmi a rodinou."

Chase Carey, prezident a výkonný riaditeľ F1: "S obrovským smútkom sme sa dopočuli o úmrtí Nikiho Laudu. Formula 1 neprišla len o jedného z najvýznamnejších predstaviteľov športu, ale aj o jedného zo svojich hrdinov. Jeho láska k pretekárskemu športu a statočnosť, ktorú demonštroval, boli jednoducho výnimočné. Inšpiroval veľké množstvo fanúšikov. Jeho odchod je veľkou stratou pre celú rodinu Formuly 1 i pre motoršport ako celok. Myšlienkami sme s jeho rodinou."

Jean Todt, prezident FIA: "Niki Lauda bol hrdinom motoršportu, ktorý ma v mladom veku inšpiroval. Je míľnikom v histórii Formuly 1. Myšlienkami som s jeho rodinou, kamarátmi a tímom Mercedes."

Daimler: "Z odchodu Nikiho Laudu sme neskutočne smutní. Myšlienkami sme s rodinou Laudovcov, vyjadrujeme im kondolencie. Navždy budeme vďační za Nikiho nemerateľný vplyv na motoršport i Mercedes."

Toto Wolff, športový šéf Mercedesu: "V prvom rade by som chcel v mene všetkých v tíme a všetkých v Mercedese vysloviť najhlbšie kondolencie Birgit, Nikiho deťom, jeho rodine i blízkym priateľom. Niki navždy ostane jednou z najväčších legiend nášho športu - bol kombináciou hrdinstva, ľudskosti i úprimnosti, tak v kokpite, ako aj mimo neho. Jeho odchod zanecháva vo Formule 1 prázdne miesto. Neprišli sme len o hrdinu, ktorý realizoval najpamätnejší návrat histórie, ale aj o človeka, ktorý priniesol do modernej Formule 1 precíznu jednoznačnosť a nestrannosť. Veľmi bude chýbať ako náš hlas zdravého rozumu. Náš tím Mercedes prišiel aj o vodiace svetlo. Niki bol počas posledných šesť a pol roka ako tímový kolega vždy brutálne úprimný a absolútne lojálny. Bolo privilégiom hovoriť o ňom ako o členovi nášho tímu a môcť vidieť, koľko pre neho znamenalo to, že mohol byť súčasťou tímového úspechu. Vždy, keď sa prešiel po podlahe Brackley a Brixworthu, alebo predniesol niektoré z jeho motivačných slov, priniesol aj energiu, ktorú nikto nedokázal napodobniť. Niki, si jednoducho nenahraditeľný a nikdy nebude nikto ako ty. Bolo pre nás cťou môcť ťa označovať za nášho šéfa a pre mňa privilégiom môcť ti hovoriť kamarát."

Dieter Zetsche, končiaci šéf Daimleru: "Svet motoršportu prišiel o svojho najväčšieho bojovníka. Rodina Mercedesu prišla o úžasného mentora. A ja som prišiel o skutočného kamaráta. Vďaka Niki!"

Ola Källenius, nástupca Dietra Zetscheho: "Žialime nad stratou výnimočnej osoby, ktorá ukázala neskutočného bojového ducha. Niki Lauda dosiahol enormný úspech a mal obrovský vplyv na motoršport. Bol to výnimočne talentovaný pretekár a ako podnikateľ bol skutočnou inšpiráciou. V našich myšlienkach sme v tomto smutnom období s jeho rodinou."

Ferrari: "Dnešok je smutným dňom Formuly 1. Veľká rodina Ferrari s hlbokým zármutkom prijala správy o smrti priateľa Nikiho Laudu, trojnásobného majstra sveta F1, ktorý sa dvakrát tešil so Scuderiou (1975, 1977). Navždy ostaneš v našich srdciach i v srdciach fanúšikov. Ciao Niki."

Red Bull Racing: "Šampión. Legenda. Kamarát. Odpočívaj v pokoji Niki."

McLaren: "Všetci v McLarene sme s hlbokým smútkom prijali správu o tom, že náš kamarát, kolega a majster sveta z roku 1984, Niki Lauda, zomrel. Niki navždy ostane v našich srdciach a rovnako v našej histórii."

Renault: "S obrovským smútkom dnes hovoríme zbohom. Nie mnoho ľudí stelesňovalo šport tak, ako ty, s potrebnou odvahou a vášňou. Si inšpiráciou, skutočným velikánom, legendou. Ďakujeme ti Niki. Odpočívaj v pokoji."

Racing Point: "Niki, bol si inšpiráciou pre nás všetkých - a nielen pre tých v padoku F1, ale pre všetkých vo svete motoršportu i mimo neho. Odpočívaj v pokoji, legenda."

Toro Rosso: "Dnes sme prišli o legendu motoršportu a o inšpiráciu. RIP Niki Lauda."

Williams: "Skutočný velikán športu tak v aute, ako aj mimo neho. Odpočívaj v pokoji Niki. Všetci vo Williamse sme v týchto ťažkých chvíľach myšlienkami s jeho rodinou, kamarátmi a kolegami."

Lewis Hamilton, majster sveta z rokov 2008, 2014, 2015, 2017 a 2018: "Kamarát môj, nechce sa mi veriť, že si preč. Budú mi chýbať naše rozhovory, náš spoločný smiech, veľké objatia po spoločnom víťazstve v pretekoch. Bola pre mňa veľká pocta môcť v priebehu posledných siedmich rokov pracovať po tvojom boku. Nebyť teba, tak by som v tomto tíme ani nebol. Nech tvoja duša odpočíva v pokoji. Ďakujem ti za to, že si bol jasným svetlom môjho života. Navždy tu budem pre tvoju rodinu, ak ma kedykoľvek budú potrebovať. Mám ťa veľmi rád. Navždy tvoj priateľ, Lewis."

Sebastian Vettel, majster sveta z rokov 2010, 2011, 2012 a 2013: "Niki po sebe nechal dieru, ktorú bude ťažké zaplniť. Bola to ozajstná ikona motoršportu."

Jackie Stewart, majster sveta z rokov 1969, 1971 a 1973: "Niki mal v sebe stupeň odvahy, akú som nikdy nevidel. Nebol len jedným z najlepších jazdcov všetkých čias, ale aj jedným z najodvážnejších."

Fernando Alonso, majster sveta z rokov 2005 a 2006: "Šokujúca a smutná správa na ráno. Odpočívaj v pokoji Niki."

Nico Rosberg, majster sveta z roku 2016: "Milý Niki, ďakujem ti za všetko. Naučil som sa toho od teba veľmi veľa. Tvoja vášeň, tvoj bojový duch, tvoja silná schopnosť vrátiť sa a dokonca aj tvoja trpezlivosť s nami mladými jazdcami! Ja a tvojich 100 miliónov obrovských fanúšikov, ktorým si dal počas svojho života rovnaké množstvo povzbudenia, aby sme sa v ťažkých časoch nevzdávali, veľmi silne myslíme na teba a tvoju rodinu. Odpočívaj v pokoji."

Jenson Button, majster sveta z roku 2009: "Opustila nás legenda. Odpočívaj v pokoji Niki."

Damon Hill, majster sveta z roku 1996: "Bye bye Niki. Všetkým si nám dal úžasné životné lekcie a spomienky."

Nigel Mansell, majster sveta z roku 1992: "Taká smutná strata. Niki bol legendou športu a inšpiráciou pre mnohých. Myšlienkami som s jeho milovanými."

Franz Tost, šéf Toro Rosso: "Aj keď som vedel, že Niki bol v kritickom stave, vždy som očakával, že sa vráti späť na trať. S veľkým smútkom prijímam skutočnosť, že sa tak nestane. Nikiho si budem navždy pamätať ako veľmi profesionálneho a úspešného pretekára, ktorý trikrát vyhral majstrovstvá sveta F1, ale okrem toho to bol aj veľmi dobrý podnikateľ. Formula 1 prišla o jedného z najdôležitejších veľvyslancov tohto športu. Rodine vyjadrujem hlbokú úprimnú sústrasť."

Flavio Briatore, bývalý šéf Benettonu a Renaultu: "Pred niekoľkými týždňami som uverejnil fotku s Nikim a prosil som ho, nech bojuje tak, ako vždy bojoval. Niki to nezvládol a dnes je veľmi smutný deň Formuly 1, ktorá prišla o obrovskú osobnosť. Ja som zasa stratil veľkého kamaráta. Ahoj Niki."

Sébastien Buemi, bývalý pretekár F1, šampión Formuly E a WEC: "S veľkým smútkom som sa dopočul o tom, že Niki Lauda zomrel. Bol to jeden zo skutočných pretekárov! Odpočívaj v pokoji Niki, budeš veľmi chýbať."

Johnny Herbert, bývalý pretekár: "Veľká strata pre šport a veľká diera v našich srdciach. Bol odvážny, ukecaný a neskutočne vtipný. Veľmi mi bude chýbať, že už spolu nebudeme v padoku, ale legenda menom Niki Lauda bude žiť navždy. Bol si totiž veľmi, veľmi výnimočný človek. Vďaka za všetky spomienky."

Giedo van der Garde, bývalý pretekár: "Zo správ o Nikim Laudovi som veľmi smutný. Svojim najväčším športovým návratom v histórii nebol len obrovskou inšpiráciou, ale bol aj unikátnou osobnosťou. Odpočívaj v pokoji, Niki."

Esteban Gutiérrez, bývalý pretekár: "Legenda F1. Odišla, ale navždy si ju budeme pamätať. Bolo pre mňa cťou stráviť niekoľko výnimočných okamihov s jedným z najtalentovanejších pretekárov, akých Formula 1 kedy mala, ba čo viac, mohol som sa od neho učiť. Vďaka Niki Lauda."

Alex Wurz, bývalý pretekár: "Odpočívaj v pokoji Niki! Dnes nás opustil skutočný hrdina. Vďaka Niki za inšpiráciu, ktorou si bol pre mnohých, i za priamosť, ktorou si vždy prekypoval, ale rovnako aj za úžasnú rýchlosť a bojového ducha, ktorý si mal. Budeš nám chýbať, nikdy na teba nezabudneme. Vyjadrujem úprimnú sústrasť Nikiho rodine a kamarátom."

Alessandro Zanardi, bývalý pretekár: "Ráno som vstal, pozrel sa von... a pršalo. Smutný deň. Potom som si prečítal správy a dozvedel sa o smrti Nikiho Laudu, jedného zo svojich hrdinov. Áno, je to skutočne smutný deň! Godspeed Niki."

Casey Stoner, dvojnásobný šampión MotoGP: "Odpočívaj v pokoji Niki Lauda, skutočná ikona a legenda motoršportu. Myšlienkami som s tvojou rodinou a milovanými."

Carlos Sainz starší, šampión rely: "Dnes som sa zobudil do smutnej správy: Niki Lauda zomrel. V mojich myšlienkach ostaneš navždy jedným z najväčších mýtov motoršportu. Odpočívaj v pokoji."

Riccardo Patrese, bývalý pretekár: "S veľkou ľútosťou som sa dopočul smutné správy o Nikim. Spolu sme súťažili mnoho rokov, ja som do Formuly 1 prišiel len rok po jeho slávnej nehode z Nürburgringu. Párkrát sme sa aj pochytili, ale v poslednom období sme vychádzali veľmi kamarátsky. Odpočívaj v pokoji Niki."

Felipe Massa, bývalý pretekár: "Opustil nás veľký hrdina! Niki, bol si inšpiráciou pre nás všetkých! Budeš nám chýbať a nikdy nezabudneme na to, čo si spravil pre tento šport! Úprimnú sústrasť vyjadrujem Nikiho rodine i jeho kamarátom."

Lennart Wermke, novinár: "Niki Lauda bol osobnosťou storočia, legenda, gigant. A čo je najlepšie: jemu samému to vždy bolo presne tak jedno. Nech sa ti darí, Niki... budeš tak veľmi chýbať."

Dieter Rencken, novinár: "S veľkým prekvapením som sa dopočul správu o úmrtí Nikiho Laudu. Bol to môj prvý skutočný hrdina F1, ktorý vyzeral byť nezničiteľný. Ďakujem ti za tvoju čistú vášeň, ktorú si športu dával takmer 50 rokov, Niki. Odpočívaj v pokoji."

Natalie Pinkham, redaktorka: "S veľkým zdrvením som sa prebudila a prečítala si správy o tom, že Niki Lauda zomrel. Bol zdanlivo nezničiteľnou ikonou nášho športu. Bol to človek, ktorý zosobňoval všetko úžasné na F1. Odpočívaj v pokoji Niki Lauda, ty nádherný človek."

David Croft, komentátor: "Odpočívaj v pokoji, Niki. Džentlmen, pretekár, šampión a legenda. Hrdina a inšpirácia. Slovo 'great' je často používané prehnane, ale v tvojom prípade nestačí."

Christian Diendorfer, komentátor: "Odpočívaj v pokoji Niki Nationale Lauda. Rodine vyjadrujem najhlbšiu úprimnú sústrasť. Vďaka za všetko na všetkých pretekárskych okruhoch tohto sveta. Svet dnes pred tebou smutne sníma šiltovku. Nech sa ti 'tam hore' darí, môj hrdina..."

Alan Baldwin, novinár: "Niki Lauda bol jedným z hrdinov môjho detstva. Slovo 'legenda' sa často používa prehnane, ale nie v tomto prípade. Absolútny velikán a stelesnená guráž. A bol to taký dobrý spoločník. Obrovská strata."

Nürburgring: "Odpočívaj v pokoji, Niki Lauda. Svet prišiel o výnimočného športovca, motoršport o jedného zo svojich najväčších bojovníkov. Niki Lauda ostane navždy úzko prepojený s históriou Nürburgringu. Nikdy na neho nezabudneme."

Mark Gallagher, pôsobil v Jordane, Red Bulle i Cosworthe: "Pre Nikiho je to také typické: v roku 2019 zomrel na následok komplikácií, ktoré spôsobili jeho zranenia z roku 1976. Nevenoval ani gram pozornosti ničomu, čo ho nezaujímalo, vrátane smrti."

Max Verstappen: "Som šokovaný odchodom Nikiho Laudu. Bola to ozajstná legenda nášho športu a človek, ktorého neskutočne rešpektujem. Nech odpočíva v pokoji."

Nico Hülkenberg: "Neviem nájsť slová... odišiel výnimočný človek. Odpočívaj v pokoji, Niki!"

Charles Leclerc: "Veľmi smutný deň. Odpočívaj v pokoji, legenda."

George Russell: "Boli ste skutočnou legendou a úžasným človekom. Odpočívajte v pokoji."

Carlos Sainz mladší: "S veľkým smútkom som sa dopočul o úmrtí Nikiho Laudu. Bol to jeden z posledných skutočných hrdinov nášho športu, ozajstný džentlmen a skvelý človek. Odpočívaj v pokoji."

Romain Grosjean: "Odpočívaj v pokoji, Niki Lauda. Odišla legenda."

Carmelo Ezpeleta, šéf MotoGP: "V osobe Nikiho som prišiel o kamaráta a človeka, s ktorým som mal veľmi výnimočné kamarátstvo. Bol veľkým fanúšikom nášho športu a človekom, pri ktorého návšteve padoku sme boli vždy poctení. Jeho rodine i deťom posielam najhlbšie kondolencie, myšlienky mňa i ľudí z nášho športu sú s tebou. Niki bude všetkým, ktorí ho poznali, neskutočne chýbať."

Paul-Henri Cahier, fotograf: "Keď dostanete šancu na druhý život, tak sa v zásade môžete smiať až do jeho konca. Druhý život Nikiho Laudu trval takmer 43 rokov... bol to hrdina a legenda, veľmi zriedkavý jav. Zbohom Niki, budeš veľmi chýbať."

Arnold Schwarzenegger: "Niki bol šampión. Bola to ikona. Bol to rakúsky poklad. Patril medzi mojich drahých priateľov. Tento veľkorysý, priekopnícky hrdina, mi bude veľmi chýbať."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lauda Niki

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac