spravy.sk spravy.sk

Marko spomína na kamaráta Laudu: Bol jedným z veľkých Rakúšanov
zdroj: Red Bull

Marko spomína na kamaráta Laudu: Bol jedným z veľkých Rakúšanov

Helmut Marko sa správu o smrti Nikiho Laudu dozvedel v noci z pondelka na utorok. Obaja pochádzali z mimoriadne úspešnej generácie rakúskych pretekárov, aj keď Marko sa v "efjednotke" kvôli oslepnutiu na jedno oko nepresadil a pri jeho úspechoch nájdeme "len" triumf z 24-hodinovky v Le Mans.

Jochen Rindt, Helmut Marko a Niki Lauda vytvorili mimoriadne silnú generáciu našich juhozápadných susedov, na ktorých neskôr nadviazal Gerhard Berger, avšak potom to všetko do značnej miery utíchlo. Dnes máme v športe rakúsky tím i rakúskych šéfov, pretekárov však už nie.

"Vedel som, že na tom nie je dobre," povedal Marko pre oe24.TV v priamej reakcii na Laudov odchod. "Ale napriek tomu: keď napokon príde takáto správa, predsa len je to úder. Lauda bol môj skutočný kamarát. Dá sa to tak povedať... o to bolestivejšie to teraz je. Aj keď to človek už vedel. No keď to potom skutočne príde, je to..."

Dvojica sa naposledy stretla ešte v novembri, keď sa Laudov stav zlepšoval a už-už to vyzeralo na jeho návrat na okruhy. "Ešte bol plný optimizmu a v hlase mal silu. Následne sa to všetko začalo vytrácať. Pre mňa to bolo veľmi zlé, veď som z nás ten starší. Často sme sa bavili o smrti, hovorili sme o tom, kto pôjde ako prvý, atď. Toto zdĺhavé slabnutie nepasovalo k človeku ako Lauda a určite to nebolo zrkadlom jeho osudu."

Lauda mal 70 rokov, Marko má 76. V priebehu rozhovoru mal slzy na krajíčku a v jednej chvíli smutne skonštatoval: "Vyzerá to tak, že tu ostanem ako osamelý Matuzalem."

Kým boli spolu na okruhoch, vždy spolu raňajkovali a preberali všetky možné témy. Jeden bol v Mercedese, druhý v Red Bulle, ale neprestajne boli spolu. Pri spomienkach na časy dávno minulé sa Marko vrátil aj k VC Rakúska 1971, keď sa na štart prvýkrát postavili spoločne. Dlho to však netrvalo.

"Sedel som v lepšom aute a preto som mal aj lepšie výsledky. Potom však prišla moja nehoda," zaspomínal si Helmut na Francúzsko 1972 a kamienok vymrštený monopostom Emersona Fittipaldiho. "Ten príbeh je známy... Už som mal podpísanú predbežnú zmluvu s Ferrari. On najskôr prevzal moje miesto v BRM, následne aj to vo Ferrari."

"Potom sme spoločne išli do Modeny. Požiadal ma o to, aby som ho sprevádzal pri vyjednávaní prvej zmluvy s Enzom," hovoril ďalej Helmut Marko, ktorý si uvedomoval, že bez oka už nikdy nebude mať šancu. "Nebolo to o trpkej príchuti a ani o závisti. Teda možno na začiatku. Ale z logického pohľadu mi bolo jasné, že ja už nič nezmením a potom bude lepšie, ak to bude Niki. Od toho okamihu sme boli vždy nejakým spôsobom v kontakte."

Lauda bol vraj dlho totálny egoista a niečo sa na tom začalo meniť až potom, keď spoznal manželku Birgit. "Zmenil sa a naučil sa brať ohľad. Predtým to nebola jeho silná stránka, vždy bol zameraný len na svoju agendu. A keď prišli na svet jeho dvojičky, stal sa z neho skutočný rodinne založený človek."

"Za celú históriu Formuly 1 nebol nikto, kto by sa Laudovi vyrovnal po stránke osobnosti, humoru, súhrnu vlastností a jeho priamočiarosti. Bol jedinečný," zdôraznil Helmut Marko. "Bude mi veľmi chýbať. Zažili sme toho veľmi veľa, mali sme množstvo spoločných akcií a veselých zážitkov. A potom toto... je to fakt ťažké. Niki bol jedným z veľkých Rakúšanov. Mal som to šťastie a česť, že som to mohol zažiť. Bol to výnimočný človek, ktorý vždy ostal pri zemi."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Helmut Marko

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac