spravy.sk spravy.sk

Spoveď lekára Klepetka: Takto odišiel Niki Lauda
zdroj: Mercedes

Spoveď lekára Klepetka: Takto odišiel Niki Lauda

V noci z pondelka na utorok nás prekvapila správa o úmrtí Nikiho Laudu. Fanúšikovia ostali prekvapení, pretože očakávali postupné zlepšovanie stavu, avšak opak bol pravdou. S Nikim to vraj dlhšie išlo dolu vodou a napriek svojej vnútornej sile sa tomu už nedokázal brániť.

"To, že sme o pána Laudu prišli, sa nás všetkých dotklo," povedal doktor Walter Klepetko, ktorý mal trojnásobného majstra sveta F1 na starosti, v špeciálnom vysielaní ORF. "Neboli sme však prekvapení... už dlhšie sa totiž ukazovalo, že všetky naše - a hlavne jeho - snahy bohužiaľ nevedú k želanému cieľu, ktorým bolo prinavrátiť mu predchádzajúcu kvalitu života. Z tohto pohľadu to nebolo prekvapujúce."

Klepetko pokračoval: "Pekným úspechom bolo už to, že vtedy (v lete minulého roku, pozn. red.) sme ho vďaka transplantácii dostali už z takmer neriešiteľnej situácie. Dlhodobý cieľ bol však otázny a ako sa napokon ukázalo, chýbala nám aj štipka šťastia, aby sme ho do dobrého stavu dostali na dlhšie obdobie..."

"Posledné kolo, ktoré odjazdil, bolo bohužiaľ len kolo po nemocniciach," smútil odborník viedenskej kliniky AKH. "Všetko sa to začalo na začiatku tohto roku, dovtedy sme na tom boli dobre. Je známe, že vianočnú dovolenku strávil na Ibize, opäť nadobudol potrebnú mobilitu a mali sme skutočne veľkú radosť. Potom však dostal chrípkovú infekciu, ktorá ho tak dostala, že od toho okamihu sme mali už len problémy."

"Raz taká starosť, potom onaká. Vždy, keď sme začali veriť tomu, že sme to už zvládli a dostali sme sa na slnečnú stranu, nás to opäť nejakým spôsobom pribrzdilo. Niki bol mimoriadne húževnatý človek a bol v tom s nami, ale napriek jeho nasadeniu a napriek nasadeniu ľudí, ktorí sa o neho starali, sa nám to nakoniec nepodarilo. V konečnom dôsledku sme to museli nejakým spôsobom prijať."

Posledné dni svojho života strávil Lauda na súkromnej klinike vo Švajčiarsku, ktorá však úzko spolupracovala s lekárskym tímom z Viedne. "Približne v marci sme sa spolu s jeho rodinou rozhodli, že ho presunieme na rehabilitačné centrum vo Švajčiarsku, ktoré sme si vopred veľmi pozorne prezreli. S tamojšími kolegami sme boli vo veľmi úzkom kontakte a niekto z môjho tímu bol pravidelne tam, aby priamo na mieste na všetko dohliadal."

"Fungovalo to skutočne dobre, ale napriek tomu to nestačilo na to, aby sme Nikimu vrátili starú silu," skonštatoval Klepetko. "V posledných dvoch či troch týždňoch začali prichádzať jasné kroky späť, ktoré nám ukázali, že už nevieme spraviť nič. Už sme jednoducho nemohli robiť nič pre to, aby sme to ešte nejako otočili."

Čo je zvláštne, napokon vraj nie je možné určiť presnú príčinu smrti. "Nuž áno. Už sa ma pýtali na to, aká je vlastne príčina smrti. V konečnom dôsledku je to preťaženie tela na všetkých frontoch. Keď niečo zájde tak ďaleko, začnú sa problémy objavovať tu i tam, jeden vyvolá druhý a nie je možné povedať, čo bolo konkrétnou príčinou."

"Môžem povedať len to, že pľúca fungovali výborne až takmer do konca. Od transplantácie nebol Niki nikdy napojený na umelé dýchanie. Ale tie problémy, ktoré sa napokon začali objavovať, tak tých už bolo jednoducho priveľa," dodal Walter Klepetko.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lauda Niki

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac