spravy.sk spravy.sk

Prost: Nikiho smrť vyvolala silnejšie pocity, ako som očakával
zdroj: GEPA

Prost: Nikiho smrť vyvolala silnejšie pocity, ako som očakával

Niki Lauda a Alain Prost pochádzajú z podobnej pretekárskej generácie. Lauda začal svoje pôsobenie o niečo skôr a mal o šesť rokov viac, ale na trati sa stretli v mnohých pamätných súbojoch. Legendárna bola hlavne bitka o titul v roku 1984, ktorú Rakúšan vyhral o pol bodu!

"Formula 1 prišla o jedinečnú osobnosť, o skutočného pána," uviedol Prost v prvej reakcii na Laudovo úmrtie. "Niki bol človek, ktorý sa nikdy nesťažoval, a bolo celkom jedno, čo všetko ste mu hodili do cesty. Nesťažoval sa ani po svojej nehode z Nürburgringu. Vždy sa pozeral dopredu. Som zarazený, pohnutý, jeho úmrtie je šok."

"Musím priznať, že Nikiho smrť vyvolala silnejšie pocity, ako som očakával. Poznám ho štyridsať rokov, znamenal pre mňa veľmi veľa. Niki bol idol môjho detstva a sledoval som ho už keď som jazdil v motokárach."

"Obdobie rokov 1984 a 1985, keď sme boli kolegami v McLarene, boli moje najšťastnejšie chvíle strávené s tímovým kolegom. Keď sa v roku 1984 rozhodlo o titule, tešil som sa spolu s ním, aj keď som prehral. Nakoniec to bolo perfektné, on získal titul v roku 1984, ja 1985. Mali sme kamarátsky vzťah a toto priateľstvo tu ostalo celé roky," skonštatoval štvornásobný majster sveta.

Prost sa vraj vždy čudoval tomu, prečo Laudu volali "počítač". Akosi mu to k nemu nesedelo. "Ja som ho tak vôbec nevnímal. Omnoho viac som mal pocit, že dokázal veľmi dobre oddeliť prácu od súkromia. Vedel absolútne vypnúť a v tomto smere som sa od neho mnohému priučil."

"Nikdy sme neprerušili kontakt. Ani po ukončení pretekárskej kariéry a ani vo chvíľach, keď sme v F1 neboli príliš zaangažovaní. Keď s ním človek hovoril, tak vždy vedel, na čom je. Nikdy ste sa nemuseli pýtať na to, čo chce povedať, prípadne aký je jeho plán. Niki hovoril vždy celkom jasne. Jeden človek, jedno slovo, taký bol Lauda," dodal Alain Prost.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lauda Niki

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac