spravy.sk spravy.sk

Vettel spomína na Laudu: Niki sa na nič nehral
zdroj: Red Bull / GEPA

Vettel spomína na Laudu: Niki sa na nič nehral

V lete minulého roka zasiahli svet motoršportu dve smutné správy. Prvou bola smrť Sergia Marchionneho a druhou vážne zdravotné komplikácie Nikiho Laudu. Bývalý rakúsky pretekár bojoval ešte takmer celý rok, no napokon sa s nami rozlúčil. Sebastian Vettel si tesne po jeho smrti zaspomínal na list, ktorý mu napísal uprostred minulého leta a na výnimočný charakter Nikiho Laudu.

Lauda ku koncu minulého roka prezradil, že vlastnoručne napísaný list od Sebastiana Vettela ho v nemocnici "veľmi potešil". Vettel po otázkach novinárov v Monaku na spomínaný list odpovedal, že ho napísal z rešpektu voči nemu.

"Počul som, že sa nemá dobre a nemá náladu na dvíhanie telefónov alebo na zhováranie sa po telefóne," spomínal Vettel. "Čomu by ste sa v takej situácii potešili? Prečítať si krátky odkaz je pekné. Pre mňa to bolo samozrejmé a znak rešpektu."

Štvornásobný majster sveta z rokov 2010 až 2013 je aj veľkým zanietencom do histórie Formuly 1 a motoršportu. Považuje za "privilégium", že sa mohol o histórii F1 pozhovárať priamo s Laudom, ktorý to všetko prežil. "Pýtal som sa ho na všetko možné: aké boli autá, aké to bolo vo Ferrari, aký bol Enzo Ferrari…"

Vettel následne prezradil, prečo má pred Laudom taký rešpekt. "Kvôli tomu, čo dosiahol, kvôli jeho osobnosti, kvôli tomu, čo spravil pre šport. Mal som to šťastie ho nielen poznať, ale pravidelne sa s ním zhovárať, spoločne žartovať. Jeho zmysel pre humor bol veľmi priamy. Niekedy ste nevedeli rozlíšiť, či vtipkuje alebo len niečo oznamuje. Určite som si to užil. Takých ľudí nestretávate príliš často — nie iba vo Formule 1, ale celkovo. Bol výnimočný."

Lauda si vybudoval povesť úprimného človeka, ktorý sa nepretvaroval ani pred kamerami. "Bol presne taký. Existuje veľa ľudí, ktorí sa nesprávajú tak, ako to vidíte v televízii. A ich počet rýchlo rastie! Niki však nebol jedným z nich. Bol tým, kým bol. Nikdy sa nepretvaroval a nesnažil sa byť niekým, kým nie je."

"Bol veľmi otvorený, mal dobrý charakter. Bol pravým pretekárom, ktorý mal pre tento šport vášeň. Zanecháva za sebou veľkú prázdnotu, ktorú nebudeme schopní zaplniť," dodal Vettel.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lauda Niki

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac