spravy.sk spravy.sk

Tost o tom, či Mick Schumacher podvádzal: Vylúčené!
zdroj: Mick Schumacher/Twitter

Tost o tom, či Mick Schumacher podvádzal: Vylúčené!

Mickovi Schumacherovi sa podarilo získať vlaňajší titul vo Formule 3 obdivuhodným spôsobom. Zatiaľ čo v prvej polovici ročníka podával podpriemerné výkony a na pódiu sa ukázal len trikrát, zvyšok sezóny doslova dominoval. Vyhral sedem pretekov a na ďalších štyroch skončil na pódiu. Rázny vzostup jeho výkonov vyvolal otázniky o férovosti konania Schumacherovho tímu Prema, no Franz Tost "nemá pochybnosti" o tom, že všetko bolo v poriadku.

Hlavne v menších juniorských sériách sa hovorí o používaní rôznych trikov, manipulovaní s pohonnými jednotkami či aplikovaní špeciálnych sprejov na pneumatiky, ktoré zvyšujú grip. A hoci Schumacherovi ani Preme nebolo nikdy dokázané, že by nepovoleným spôsobom zvyšovali výkon svojho auta, pochybnosti zostali.

Podľa Tosta by teoreticky bolo možné využiť nejaký trik "možno raz", ale bez toho, aby boli aktéri odhalení, nie viac. Celý motoršport je totižto "neskutočne transparentný".

Franz Tost vylučuje podvádzanie. "Nie kvôli čestnosti ľudí, ale kvôli tomu, že všetko musíte riešiť s takým veľkým okruhom ľudí. Všetko je veľmi komplikované. Videl som také veci v menších sériách, ale zabudnite na to. Dlhodobo takto neuspejete. Možno sa v jednej kvalifikácii dostanete až hore a ak máte šťastie, vyhráte jedny preteky, ale z dlhodobého pohľadu nebudete úspešní. A to, čo môžete meniť pri mapovaniach motora a je to legálne, sú len drobné. Možno pár desatiniek, ale i na to budete potrebovať jazdca."

Mick Schumacher
Prema

Aby bol juniorský tím úspešný, potrebuje aj talentovaného pretekára. A to aj v prípade, že má v porovnaní s ostatnými technickú výhodu. "Ak je niekto už od začiatku príliš pomalý, môžete dolaďovať čo len chcete, v celkovom hodnotení nezožnete úspechy. Pilot môže so šťastím vyhrať jedny či dvoje preteky, ale ak ich vyhrá viac a aj šampionát k tomu, dokázal, že má talent."

Šéf Toro Rosso napokon pripomína, že to nebol víkend v Spa, od ktorého došlo k Schumacherovmu znovuzrodeniu. "Ak si správne pamätám, už na začiatku sezóny v prvých tréningoch v Pau bol medzi najrýchlejšími."

No v kvalifikácii sa to pokazilo. "Bol príliš agresívny na obrubníku a zlomil zavesenie. Musel štartovať z konca. Práve tam sa začal všetok ten chaos. Akonáhle stratíte rytmus, len ťažko ho získate späť. V jeho prípade boli aj očakávania úplne iné. Vďakabohu, že sa dotiahol a zajazdil aj pár skvelých pretekov. Videl som všetky preteky Formuly 3 a čítal som aj komentáre. Nie je pravda, že by vyhral kvôli motoru. Vyhral vďaka svojim schopnostiam."

"Ak neviete jazdiť, v daždi nezvíťazíte. On mal skvelý víkend na Nürburgringu so skvelými predbiehacími manévrami. Ak aj štartujete vpredu, musíte dôjsť do prvej zákruty a potom vyhrať. Podľa mňa mal vlani skvelú sezónu a zaslúžil si stať sa európskym šampiónom Formuly 3," dodal na margo Schumacherovej sezóny v F3 Tost.

Mick Schumacher
Mick Schumacher/Twitter

Syn sedemnásobného majstra sveta teraz bojuje o pódiá v sérii F2, hoci ešte na jeseň sa špekulovalo aj o priamom postupe do Formuly 1. Tost je rád, že Schumacher nepostúpil do kráľovnej motoršportu tak unáhlene.

"Skok z Formuly 3 do F1 je podľa mňa nezvládnuteľný, pretože Formula 1 sa stala neskutočne rýchlou a komplikovanou," zdôrazňuje Tost, ktorý zároveň pripomína, že Verstappenov prípad bol iný. "Keď sa sem dostal Max Verstappen, Formula 1 bola ešte stále pomalá."

"Teraz tu máme rýchlu Formulu 1. Nie iba po stránke rýchlosti, to je ten menší problém, ale po stránke potreby rýchleho sa adaptovania z dôvodu tréningu či techniky, ktorá je veľmi komplikovaná — ako správne používať pohonnú jednotku s MGU-H a MGU-K, všetky mapovania, brzdenie… Potrebujete skúsenosti a musíte sa na to pripraviť."

"Teraz je pre Micka Schumachera najlogickejšie jazdiť vo Formule 2 a ukázať, čo dokáže, že má na to tam vyhrať. Až potom možno začať špekulovať o Formule 1," dodal Tost.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Franz Tost

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac