spravy.sk spravy.sk

Foto: IndyCar potvrdila nasadenie Aeroscreenu od Red Bullu
zdroj: IndyCar

Foto: IndyCar potvrdila nasadenie Aeroscreenu od Red Bullu

Po rokoch dôkladného výberu ideálnej podoby ochrany hlavy pilota sa americká séria IndyCar rozhodla nasadiť Formulou 1 zavrhnutý koncept Aeroscreenu od Red Bullu. Jej premiéru môžeme očakávať už budúcu sezónu. Informovala o tom samotná séria spoločne s Red Bull Advanced Technologies, výrobcom a dodávateľom, na okruhu v Indianapolise.

"Od prvých prototypov vyvinutých v roku 2016 bolo zrejmé zvýšenie bezpečnosti pilotov pri čelných nárazoch na oblasť kokpitu," začal o ochrannom skle hovoriť Christian Horner. "Nové partnerstvo s IndyCar dáva nám v Red Bull Advanced Technologies zelenú na preskúmanie tejto príležitosti. V nasledujúcich mesiacoch budeme úzko spolupracovať s IndyCar a jej jazdcami, aby sme doladili Aeroscreen. Tešíme sa, keď v roku 2020 uvidíme výsledky v pretekoch."

Ochranné sklo bude vyrobené zo špeciálneho polykarbonátu a bude vystužené titánovou konštrukciou. Samotné sklo bude ošetrené antireflexnou vrstvou na jej vnútornej strane, integrované ohrievacie teleso sa bude starať o to, aby sa sklo nezahmlievalo. Očakáva sa tiež, že na skle budú priehľadné fólie, ktoré bude možné strhnúť podobne ako fólie z priezorov prilieb. Dallara v spolupráci s Red Bullom plánujú vybaviť kokpit chladiacim zariadením.

Titánová konštrukcia bude upevnená v troch bodoch podobne ako svätožiara vo Formule 1. Ustáť by mala 150kN, čo je rovnako dobrý výsledok, aký dosahuje svätožiara.

IndyCar - návrh Aeroscreen
IndyCar
IndyCar - návrh Aeroscreen
IndyCar
IndyCar - návrh Aeroscreen
IndyCar
IndyCar - návrh Aeroscreen
IndyCar
IndyCar

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Red Bull

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac