spravy.sk spravy.sk

Rozprávke o štandardných prevodovkách je, zdá sa, koniec
zdroj: TASR/AP

Rozprávke o štandardných prevodovkách je, zdá sa, koniec

Medzinárodná automobilová federácia (FIA) len nedávno oznámila, že od roku 2021 budeme mať vo Formule 1 štandardné prevodovky. Vypísala konkurz na dodávateľa, ktorý mal dodať jednotnú "kazetu" a zdalo sa, že všetko napreduje podľa plánu. Ibaže opak je pravdou.

V piatok prišla nová informácia, podľa ktorej už FIA s jednotnými prevodovkami neráta. Ukázalo sa, že technicky by to nebolo najjednoduchšie a na druhej strane by to ani príliš nepomohlo šetriť. Novinku už odklepla aj Svetová motoristická rada (WMSC).

"Technické oddelenie FIA vykonalo detailnú analýzu prihlášok do tendra spusteného 18. februára 2019, ktorý bol zameraný na dodávku prevodovkovej kazety pre majstrovstvá sveta Formuly 1 od roku 2021, Svetová motoristická rada väčšinovým podielom pri hlasovaní akceptovala odporúčanie nenajať jediného dodávateľa tohto komponentu," stojí v aktuálnom stanovisku.

"Rozhodnutie rady bolo vykonané po zvážení technických i finančných informácií, ktoré sprístupnili tímy a dodávatelia. Technické dáta ukázali, že prevodovková technológia vo Formule 1 do veľkej miery konvergovala a v dôsledku toho ponúka len malé výkonnostné rozdiely. Na vedomie bolo vzaté aj to, že kvôli komplexnosti komponentov ostávajú prevodovky citlivé z hľadiska spoľahlivosti. Aj toto bolo zohľadnené v posudzovaní zo strany technického oddelenia FIA."

"Po stránke finančných dopadov procesu tendra boli od súťažiacich v F1 vyžiadané detailné finančné dáta a FIA dostala informácie od viacerých tímov fungujúcich pod rôznymi podnikateľskými modelmi. Analýza ukázala, že podobné finančné ušetrenie je možné dosiahnuť aj inými opatreniami, ako stanovením jediného dodávateľa. Tieto metódy boli prediskutované s tímami Formuly 1 a budú zahrnuté do balíka pravidiel prezentovaného do konca júna," dodáva stanovisko.

FIA chce od roku 2021 okrem toho zaviesť aj štandardizované ráfiky, brzdové systémy a ďalšie súčiastky, ale osud týchto krokov bude možno podobný.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: FIA

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac