spravy.sk spravy.sk

Leclerc bol počas VSC prirýchly, komisári ho potrestali
zdroj: TASR/AP

Leclerc bol počas VSC prirýchly, komisári ho potrestali

Charles Leclerc sa v priebehu tretieho voľného tréningu pred Veľkou cenou Monaka previnil príliš rýchlou jazdou pod virtuálnym safety carom (VSC), ktorého "výjazd" zhodou okolností vyvolal jeho kolega z Ferrari Sebastian Vettel.

Leclerc sa previnil o 12:16, neostal nad stanovenou časovou deltou a porušil tak Článok 40.5 Športových pravidiel Formuly 1. Komisári si ho predvolali na 13:15 a o 13:52 vyriekli pomerne milostivý verdikt: Monačan dostal prvé napomenutie v sezóne.

Celý problém bol v tom, že Charles Leclerc bol v čase havárie Sebastiana Vettela tesne za ním. Na mieste jeho nehody (prvá zákruta) podľa komisárov dostatočne pribrzdil a keď smeroval k druhej zákrute, vedenie pretekov spustilo fázu VSC. 

"Jazdec okamžite spomalil, ale napriek tomu ostal pod minimálnym časom, ktorý je stanovený FIA ECU a stav trval až do ôsmej zákruty," stojí v stanovisku FIA. "Komisári uznali, že jazdec išiel v danej sekvencii omnoho pomalšie, ako v bežnom kole, avšak keďže je VSC zavedený z bezpečnostných dôvodov, porušenie pravidiel musí byť potrestané."

Napomenutie je napokon najnižšou možnou formou trestu. Jolyon Palmer bol v Monaku 2017 potrestaný rovnako, ale Sebastian Vettel prišiel v USA 2018 o tri miesta.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Charles Leclerc

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac