spravy.sk spravy.sk

Hamilton venoval pole position Laudovi: Ak by mi vtedy nezavolal, mal by som len jeden titul
zdroj: Mercedes

Hamilton venoval pole position Laudovi: Ak by mi vtedy nezavolal, mal by som len jeden titul

Lewis Hamilton vyhral kvalifikáciu na Veľkú cenu Monaka a pole position venoval nebohému Nikimu Laudovi. Práve ten ho prehovoril na prestup do Mercedesu a nepriamo mu tak pomohol k štyrom majstrovským titulom; predtým mal na svojom konte "len" jeden z roku 2008.

"Auto som tam doslova hádzal a som si v zásade istý, že párkrát som sa dotkol bariéry, ale neexistuje lepší spôsob, ako to v Monaku spraviť," radoval sa Hamilton. "Na tomto mieste som v minulosti nedosiahol veľké úspechy. Bol to okruh, na ktorom som bol rýchly, ale nikdy som tu nevedel dať perfektné kolo. Myslím si, že dnes som bol k tomu najbližšie a toto je teda pre Nikiho."

Angličan vysvetlil aj to, prečo vynechal stredajšie mediálne povinnosti a ospravedlnil sa z tlačovky: "Necítil som sa byť pripravený. Toto (Wolff, pozn. red.) to vnímal rovnako. Ešte nevyzrel čas na to, aby sme dokázali prezentovať svoje pocity..."

Keď sa Lewis dozvedel smutnú správu o Nikim, zaspomínal si na rok 2012 a na to, ako ho presviedčal o prestupe. Sedel vo svojom dome v Monaku a odpočíval pri bazéne. "Spomínam si na to, ako som v roku 2012 sedel na rovnakom mieste a zrazu mi volal Niki. Predtým sme sa v podstate vôbec nerozprávali a odrazu mi povedal, že by som mal prísť do Mercedesu a to je miesto, kde by som mal pôsobiť. To bolo prvýkrát, keď sme začali komunikovať."

Lewis Hamilton
TASR/AP

Hamilton vzápätí priznal aj svoje často opakované slová o tom, že napokon ho presvedčil až Ross Brawn. S ním sedel viackrát a práve on mu vysvetlil, čo Mercedes robí a aké sú jeho plány. "Tejto vízii som skutočne uveril, ale Niki mi ju priniesol ako prvý a rozbehol to."

"Práve on bol súčasťou procesu zmeny môjho života," konštatoval Lewis Hamilton. "Ak by mi vtedy nezavolal, mal by som naďalej jeden titul a možno 22 víťazstiev, či koľko som ich v McLarene mal. Teraz tu však sedím ako päťnásobný majster sveta a cítim, že som jeho veľkým dlžníkom."

"V priebehu rokov sme dosiahli množstvo úspechov, ale nespomínam si na žiadny, ktorý by pre mňa znamenal tak veľa. Pre celý tím to bol náročný týždeň a pre mňa osobne je to aj ťažký víkend. Máme nad sebou čierny mrak, no navzájom sme sa pokúsili podporiť jeden druhého a pre Nikiho niečo odviesť," dodal Lewis Hamilton.

Mercedes má na počesť Nikiho Laudu v Monaku červenú svätožiaru. Ide len o jednorazovú záležitosť, ale červená hviezda by na kryte motora mala ostať navždy.

Lewis Hamilton
TASR/AP

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lauda Niki

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac