spravy.sk spravy.sk

Button: Keby Vettel zatočil viac, bolo by to ešte nebezpečnejšie (+VIDEO)
zdroj: TASR/AP

Button: Keby Vettel zatočil viac, bolo by to ešte nebezpečnejšie (+VIDEO)

Športové pravidlá Formuly 1 hovoria, že potom, čo pilot opustí trať, je povinný sa na ňu vrátiť spôsobom, ktorým neohrozí ostatných pilotov na trati. Čo má však spraviť v prípade, keď nemá svoje auto plne pod kontrolou? Túto otázku si kladie drvivá väčšina osobností kanadského padoku vrátane Jensona Buttona.

"Problémom je to pravidlo," vyhlásil Jenson Button po pretekoch. "Je samozrejmé, že Toto (Wolff) pôjde za FIA, veď chce, aby jeho chlapec vyhral! Som si istý, že Ferrari by spravilo presne to isté, keby to bolo naopak. Problémom je to pravidlo. Neviem, ako sa to dá vyriešiť, pretože všetci chceme vidieť pretekanie, no kľúčová je bezpečnosť."

"Tu však nehrozilo žiadne nebezpečenstvo. Keby Seb viac zatočil smerom do zákruty a pokúsil sa auto zastaviť, aby nevyšlo tak ďaleko na trať, najpravdepodobnejšie by sa roztočil na tej špinavej časti. A to by bolo nebezpečné," podotýka majster sveta z roku 2009. "Sú tu pravidlá, na ktoré by sme sa mali pozrieť."

Incident medzi Sebastianom Vettelom a Lewisom Hamiltonom rozoberal po pretekoch aj Karun Čandhok. Bývalý pilot zdôraznil, že Nemec po návrate na trať nadskočil na obrubníku, čo ho dostalo do pretáčavého šmyku. Vettel sa snažil situáciu korigovať, no druhá strana trate a bariéra boli veľmi blízko.

Medzi komisármi sú vždy zastúpení aj samotní jazdci. Pri rozhodnutí potrestať Sebastiana Vettela preto stál aj Emanuele Pirro, účastník 40 veľkých cien F1 a päťnásobný víťaz 24-hodinovky Le Mans. Jenson Button nepredpokladá, že by Pirro súhlasil s Vettelovým trestom.

"Bol by som prekvapený. Z pohľadu pretekára Seb proste nemal kam ísť. Vrátil sa na okruh, áno, bolo to trochu tesné, ale Lewis šiel na vonkajšok. Mohli ste vidieť, že sa tam tlačil. Bol to dobrý pokus, ale nevyšiel. My sa však nikdy nedozvieme, ako Pirro rozhodol," uvedomuje si Button.

"Auto neviete zastaviť, tadiaľ sa ide poriadne rýchlo," pokračoval. "Navyše sa vracal z trávnika a dostal sa do pretáčavého šmyku. Auto nemal pod kontrolou a nebola to jeho chyba. Proste ho nemohol zastaviť. Je to škoda, boli to také dobré preteky, v ktorých bojovali tieto dva veľké továrenské tímy a dvaja niekoľkonásobní šampióni."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Jenson Button

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac